“Живея във София, където съм настанил две приятелски семейства от Украйна. Двама съпрузи около 60-годишна възраст и майка на около 30 години с малко момченце на две годинки“ – разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР Валери Неделчев:
Всеки е успял по различен начин да стигне до България. Бях разговарял с тях още преди началото на войната в дните, в които и САЩ, и много европейски лидери казваха, че ще има такава агресия на Русия спрямо Украйна.
Казах им още тогава, че могат да дойдат насам и че има къде да бъдат настанени. Те не вярваха, че това нещо може да се случи. Когато започна войната се забавиха, защото трябва да се вземе някакво решение. Те буквално не знаят кое е по-големият риск, да останат или да напуснат и какви войски ще срещнат по пътя.
Има много центрове в София и в страната, които са доброволчески и помагат всячески с всичко, от което имат нужда бежанците.
Всеки, който иска може да открие тези центрове в социалните мрежи и да дари храна, дрехи, нещо, с което би могъл да помогне или просто самият той да отдели време, за да дойде да помага в тези центрове, защото има нужда от такава помощ. Те се нуждаят от всичко, защото наистина идват с празни ръце.
Украинците търсят най-вече чрез социалните мрежи и си предават информацията един на друг за наличието на доброволчески центрове и те се обръщат към тях, а там доброволците им предоставят и информация за всичко.
Бих посъветвал всички хора, които се колебаят, защото това е трудно решение – дали да приемат непознати хора в домовете си и да ги приютят, да го направят, защото в 99% от случаите това са майки с малки деца и баби. Няма нещо, от което те да се плашат.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
За посрещането на бежанци от Украйна в дома разказва в “Нашият ден“ и Владимир Йончев, редактор на OFFNews.bg:
“Поговорихме си помежду си, тъй като нашият син, който е на 23 години и живее сам в апартамент, решихме, че трябва да го приберем при нас.
Настанихме прекрасни хора, които много приличат на нас. Имали са хубава работа, добър стандарт в Украйна и всичко е рухнало за един ден.
Прави впечатление, че са се мобилизирали и от нищо не се оплакват и се надяват всичко да свърши бързо, но са готови и за новия живот. Споделят, че не са очаквали толкова топло посрещане в България.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg