Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състезание за най-красиво патио през пролетните фиести в Андалусия

10
Андалуското патио
Снимка: архив на Бойка Велинова

Неведнъж Бойка Велинова е гостувала в „Покана за пътуване“. Тя е наш кореспондент от всички краища на света, защото е несломим пътешественик, дигитален номад, полиглот, кулинарен авантюрист и ценител на бавното живеене. Посетила е 109 държави на 6 континента, но в последно време живее за постоянно в Андалусия. Тя дава безценни идеи за  пътешествия до Севиля, Кордоба и Гранада.

Патио по време на конкурса в Кордоба
Пътуващият писател и журналист Бойка Велинова така разказва за пролетните празници в Андалусия, че ръката ви сама ще посегне към мишката, за да потърси самолетен билет за Испания.

Патиото е характерният вътрешен двор на къщите в Португалия и Испания, силно повлияни от мавританската архитектура и бит. Той е ограден от всички страни, открит е към небето, осигурява защитеност, уединеност и интимност на обитателите на дома. Но също така е повод за празник с леко състезателен характер в Андалусия.

Майските кръстове
Фиеста в Андалусия, при която всички украси са еднакво хубави, представена ни от Бойка Велинова. Тя обеща да разкаже и за процесия през Страстната седмица, в която всяка година участва лично Антонио Бандерас, в следващо издание на „Покана за пътуване“.

Снимки: архив на Бойка Велинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Трифон Попов

Еврика! Успешни българи: Трифон Попов

Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука,..

публикувано на 24.06.24 в 17:00

"SOS детските селища" – у нас и по света

Интересна беше отминалата седмица за страната ни. Като изключим новините около НС и политическите партии, в края ѝ се проведоха и две събития – 17-ия прайд на ЛГБТИ общността и Похода на християнското семейство. Последният ѝ ден, обаче, мина някак незабелязано. А в далечната вече 1987 г. той беше обявен за Международен ден на "SOS Детските селища"...

публикувано на 24.06.24 в 16:05

Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България" и мечтите нависоко

Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк. За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден"  доц. д-р Владимир Божилов –..

публикувано на 24.06.24 в 09:58

Емил Данаилов между лунните пейзажи на Исландия и пустинята Тасили н'Аджер в Алжир

Исландия определено е страна, която вълнува въображението със своите гейзери, водопади, сурова природа и народ, потомци на викингите. Вероятно приказната среда е причината 80 на сто от исландците да са абсолютно убедени, че троловете съществуват и че горски гора живеят във всяка скала. Най-омагьосваща е обаче перспективата да видиш с очите си, не..

публикувано на 24.06.24 в 08:50
Атанас Кръстанов

Атанас Кръстанов: Какво се случи след аварията в Чернобил през 1986 година?

Какво се случи на 26-и април 1986 година след аварията на атомната централа в Чернобил, какво бе оповестено в България и какво направиха властите – на тези въпроси отговаря в предаването "Следобед за любопитните" Атанас Кръстанов – физик и експерт. "Преди всичко науката за радиационната безопасност обхваща всички хуманитарни науки – физика,..

публикувано на 23.06.24 в 09:55