Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

18 март: Световен ден на мозъка

Снимка: Rawpixel

Мозъкът е една от най-изумителните и сложни части на човешкото тяло. Човешкият мозък е отговорен за поддържането на тялото през целия ден. Той не само помага на хората да мислят и научават нови неща, но също така контролира движение и реч.

Какво трябва да правим, за да избегнем натоварване и болести на мозъка, коментира в “Нашият ден“ д-р Нейко Нейков, невролог:

“Надсловът тази година е “Качествен сън – красив ум – щастлив живот“. Понякога в рамките на съня си проличават невродегенеративните заболявания. Това са болести, при които губим части от мозъка си по различни причини, по рядко съдови. Изследването на съня може да доведе до по-ранна им диагностика.

Имаме много проучвания по отношение на влошен сън, защото пациентите ни търсят заради това. Смята се, че загубата на невропластичност заради недоспиване и стрес е един от основните рискови фактори. При някои заболявания първите симптоми могат да бъдат в съня, а не в будния живот.“

Колко зависи от нас?

“Всичко зависи от нас. Обучаването, правилната дисциплина, правилната хигиена на съня е нещо, което се изисква персонално от всеки едни човек.  Както се променяме като личности спрямо житейските случки, така променяме и съня си спрямо тях.

Едно от най-важните неща, които се препоръчват, е човек да си ляга и става по едно и също време. Това е един от първите принципи на хигиената на съня.

Трябва да имаме и физическо, и умствено натоварване.  Рецептата е разнообразен живот и разнообразно хранене.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26