15 април е новата дата за оценка на Плана за възстановяване и устойчивост на България. Планът е върнат за пореден път за доработване. Какъв сигнал е това?
Темата коментира в “Нашият ден“ Юлиана Николова, директор на портал “Европа“ и Фондация “Център за модернизиране но политики“:
“Връщането на Плана е лош сигнал е, сигнал, че не се справяме. Очакваме комисията да даде положителна оценка на плана, оценка на това, че той отговаря на целите на Съюза и допринася със своите проекти и задачи и инвестиционни намерения.
Имаме няколко доработки, които допринасят за целите и политиките. Планът е променян в частта, в която да постигне по-бързо целите, но имаме още един дефицит, който е твърде неочакван.“
От това, което пише в Плана, не можем да извадим какво точно се обсъжда и как се обсъжда с Комисията, което не е кой знае какъв проблем по отношение на одобряването на Плана, но е проблем по отношение на информиране на гражданите какво точно се прави и какви ангажименти се поемат от тяхно име.
Част от проектите, които са новите и са качени, новите 12 проекта в различни области, част от тях са на английски, което също не е много красиво по отношение на българските граждани.
Вчера чухме от говорител на Комисията, че технически планът ще бъде одобрен до няколко седмици, след което Комисията ще направи решение за положителна оценка по този план и ще го даде на Съвета.
Вероятно Съветът в някои от своите формати, например във формат министри на финансите, ще се събере, за да приеме решение за одобряване на Плана на България, в който ще заложи поети ангажименти за реформи и поетапни цели – кога, колко и какво трябва да се докаже, за да се види изпълнението на Плана и съответните инвестиционни ангажименти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg