Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са безопасните съдове за готвене

| обновено на 21.03.22 в 07:19
Снимка: Уикипедия

Храната е един от най-важните фактори за нашето здраве. Кои са обаче най-безопасните материали, от които могат да се изработят съдовете за готвене?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Валентина Багдасарян:

“Няма универсален съд за готвене, трябва да съобразяваме покупките си с това за какво предназначение купуваме съда и какви са електроуредите, с които разполагаме вкъщи.

Чугунените съдове се смятат за златен стандарт в кухнята. Те могат практически да се ползват вечно, но когато сме положили необходимите грижи за тях. Те трябва да се съхраняват винаги сухи и да бъдат внимателно измити веднага след закупуването, след това да бъдат намазани с мазнина и леко загрети, за да може мазнината да проникне в порите на чугуна, да го запечата и да образува незалепващо покритие. Така подготвен, съдът може да се ползва много дълго, но след всяка употреба трябва да се проследява неговата повърхност.

Тефлонът е едно покритие, което при определена температура променя своя състав и може при процесите на готвене да започнат изпарения, особено при прегряване и при неизползване на цялата повърхност на съда.

Тези изпарения могат да причинят т.нар. "тефлонова токсикоза", която настъпва обикновено при нагряване над 220 градуса, което често е стандартната температура, при която пържим месо и други продукти.

Маслата, които ползваме в готварството, започват да пушат при 260 градуса, това е температура, която трябва да ни повиши вниманието. Такъв съд не трябва да бъде оставян да се загрява без мазнина.

Съдове с керамични и каменни покрития съдържат основно въглерод, силиций и кислород. Това са елементи, които са инертни от състава на пясъка. Тези покрития не се отделят при нагряване и не отделят опасни изпарения.“

Кои са другите видове покрития на съдове и как трябва да ги употребяваме – чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37