Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са безопасните съдове за готвене

| обновено на 21.03.22 в 07:19
Снимка: Уикипедия

Храната е един от най-важните фактори за нашето здраве. Кои са обаче най-безопасните материали, от които могат да се изработят съдовете за готвене?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Валентина Багдасарян:

“Няма универсален съд за готвене, трябва да съобразяваме покупките си с това за какво предназначение купуваме съда и какви са електроуредите, с които разполагаме вкъщи.

Чугунените съдове се смятат за златен стандарт в кухнята. Те могат практически да се ползват вечно, но когато сме положили необходимите грижи за тях. Те трябва да се съхраняват винаги сухи и да бъдат внимателно измити веднага след закупуването, след това да бъдат намазани с мазнина и леко загрети, за да може мазнината да проникне в порите на чугуна, да го запечата и да образува незалепващо покритие. Така подготвен, съдът може да се ползва много дълго, но след всяка употреба трябва да се проследява неговата повърхност.

Тефлонът е едно покритие, което при определена температура променя своя състав и може при процесите на готвене да започнат изпарения, особено при прегряване и при неизползване на цялата повърхност на съда.

Тези изпарения могат да причинят т.нар. "тефлонова токсикоза", която настъпва обикновено при нагряване над 220 градуса, което често е стандартната температура, при която пържим месо и други продукти.

Маслата, които ползваме в готварството, започват да пушат при 260 градуса, това е температура, която трябва да ни повиши вниманието. Такъв съд не трябва да бъде оставян да се загрява без мазнина.

Съдове с керамични и каменни покрития съдържат основно въглерод, силиций и кислород. Това са елементи, които са инертни от състава на пясъка. Тези покрития не се отделят при нагряване и не отделят опасни изпарения.“

Кои са другите видове покрития на съдове и как трябва да ги употребяваме – чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жителите на село Охрид – продължаваме да поддържаме духа на селото

Село Охрид се намира в община Бойчиновци, област Монтана. То е красиво селце, дълго около 4 километра и в него живеят над 300 човека. Къщите са разположени по двата бряга на река Ботуня, в полите на планина Пъстрина. Според историците на място на селото е имало живот още по време на траките. По римско през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за..

публикувано на 28.10.24 в 17:39

От 1977 до днес: Размисли за времето и радиото със Стойчо Стоев

В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.  В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото , където често..

обновено на 28.10.24 в 14:34

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45