Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галина Александрова и нейният „Адреналин“ в галерия „Ларго“

7
Галина Александрова
Снимка: @ArtGalleryLargo

До 4 април в артгалерия „Ларго“ във Варна ще бъде показана изложба - живопис на търновската художничка Галина Александрова. Тя носи името „Адреналин“. Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд култура по програма „Едногодишен грант 21“.

Това е дебютна изява в морската столица на Галина Александрова. Нейният артистичен псевдоним RED ще стопли замръзналите от дългата зима души със серия от огнени, експресивни платна. 

Начинът ѝ на живописване изненадва с изключителния си заряд, а живописта ѝ е изключително емоционална. 

Авторката е подготвяла картините за експозицията с много страст и безсънни нощи над статива, отдаване ту на една картина, ту на друга, после връщайки се отново на първата. Това вихрено темпо на работа, силния емоционален заряд, който Галина е вложила, са пряк резултат от адреналина, с който я е зареждала работата ѝ по време на създаването на творбите. Оттам и името на изложбата.

За изявата си в галерия „Ларго“ Галина споделя: „Картините в тази изложба са субективното ми отношение към изкуството и живота около мен. Когато работя, се чувствам отвъд  реалността, в ирационалното. Там е изключително интересно. Случват ми се приключения. Обичам да живея на ръба. Границата е тънка. Вървя по лед. Не се хлъзгам. Танцувам по леда и флиртувам с риска. Адреналинът ме облива. Усещам вкуса на живота. Рисувам хипнотично и интуитивно. Живея страстно. Смела, безразсъдна, свободна и независима, такава съм и в работите си. В картините си се изразявам силно експресивно, с натрупана емоционално лична енергия. В тях има динамична комбинация от материали и техники. Работя спонтанно, без рационално мислене. Картините ми са първични и чувствени, с тях искам да внуша чувството на свобода и очаквам да ги съпреживеете с мен!“

В творбите на Галина Александрова зрителят ще се наслади на наслагването и богатото нюансиране на различните живописни слоеве, деликатното изграждане на цветовите хармонии. Търновската художничка елегантно степенува тоналности и фактури, провокира зрителя, вмъквайки колажи от вестници и хартия в някои от картините. Ритъмът в нейните композиции е неподправен, вихърът на цветовете ѝ напомня на танцуващи пламъци. Историите, които разказва в платната, са философски прочит за живота, за човешките емоции, за малките, простички, но важни неща, които осмислят пребиваването ни тук, на земята.

Галина Александрова е родена в Габрово. Завършва Средно специално художествено училище за приложни изкуства в Трявна със специалност „Вътрешна архитектура“ през 1988 година. През 1996 година се дипломира от Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност „Графика“ при проф. Христо Цацинов. Галина работи в областта на абстрактната живопис. Участва в много общи, национални и международни изложби, конкурси и пленери, някои от които: „Есенен салон“- Изложбени зали „Рафаил Михайлов“, Велико Търново (2006-2009, 2014-2016, 2018), „Пролетен салон на жени художнички“- ГХГ „Христо Цокев“, Габрово (1990, 2010-2012, 2014-2016), Национална изложба-конкурс „Национални награди Алианц България за живопис, скулптура и графика” (2008, 2014), „Биенале на малките форми в изобразителното изкуство“, Плевен (2014), Национално триенале „Пространство за вдъхновение”, Велико Търново (2020), Международен пленер Охрид, Северна Македония (2016) и др. Има над 15 самостоятелни изложби в RED Gallery (2010, 2017-2019, 2021), „TRANSITION“ – изложба в галерия „Гешов”, София (2016), „ENTROPY“ – изложба в галерия „ЛИК”, София (2017) и др. Живее и твори във Велико Търново.

Снимки: артгалерия „Ларго“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислава Пирчева представя "Славчо Пирчев – Битолският войвода от Брезник" – книга за родовата памет

На 21 октомври от 18.00 ч. в Дом “Дора Габе” в столицата е премиерата на книгата "Славчо Пирчев – Битолският войвода от Брезник" на Станислава Пирчева и Георги Радославов. Издателството на Съюза на българските писатели застава зад авторите, а книгата излиза с подкрепата на Министерството на културата. Журналистката от “Нощен хоризонт” Станислава..

публикувано на 21.10.25 в 17:10
Веса Тонова

Примабалерината Веса Тонова празнува юбилей в Централния военен клуб

С юбилеен спектакъл “Танцуващата и жизнерадостната” от 19.00 ч. на 22 октомври в концертната зала на ЦВК  ще бъде почетена примабалерината Веса Тонова – съобщи за “Артефир” сопраното Светлана Иванова. Публиката ще види “Сцената и живот на палци” – портрет на Веса Тонова, с примабалерината ще разговаря  Александър Сано, ще участват и музикантите..

публикувано на 21.10.25 в 16:22

"Грозно" във фотографията

Photoworlde общност за всеки със сериозен интерес към фотографията и отворено съзнание за нови идеи. Вече осем година платформата организира различни събития, срещи и дискусии. "Идеята на тези срещи е да оформим фотографска общност, която е отворена и творческа. – казва Емануил Трейман, организатор на събитията – "Фотографията ни вълнува, използваме..

публикувано на 21.10.25 в 16:05

"Колосът" – първите поетични стъпки на Силвия Плат

Единствената излязла приживе стихосбирка на Силвия Плат – "Колосът", вече има свой български превод на Румен Павлов.  На 22 октомври от 18:30 часа в Младежкия театър тя ще бъде представена с литературен пърформанс .  Стихотворения, откъси от писма, дневници, очерци и научни трудове ще бъдат обединени в един голям текст, куриран от преводача на..

публикувано на 21.10.25 в 15:30

Боклукът – криза или отправна точка за изкуство

Ако в социалните мрежи най-често споменаваната дума е "мафия“, и то не заради филмовите сюжети, на които сме се нагледали, а преди всичко заради бизнесите със сенчест произход, натиска върху общинската администрация и ескалацията на политическо напрежение, която се заформя постоянно, то редом до София в последно време стои битката на града с боклука...

публикувано на 21.10.25 в 13:25