Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Нашето време“

„Нашето време“ е проект на Марио Георгиев и Надежда Шопова, който първоначално развива концерт-спектакъл с патриотична насоченост и съдържа български песни, танци, рецитали и възстановки на епични битки. По-късно платформата му „Нашето време“ поставя началото на инициатива в помощ на читалищните библиотеки в малките населени места на страната чрез даряване на книги, организиране на образователни концерти и популяризиране на читалищата чрез заснемане на кратки видеа, които се излъчват във виртуалното пространство. Идеята за „Нашето време“ се ражда от любов към историята, културата и традициите, разказват основателите и участници в него Марио Георгиев и Надежда Шопова:

„Цялата ни философия е, че всеки човек трябва да бъде полезен с каквото може на обществото, на културата. Историите, които разказваме между автентичните такива, са изцяло вдъхновени от хората във видеата, които представяме. Самата история на село Лешко е много интересна. Било е крепостно за тогавашното ВМРО. Композиторът на музиката към „Тих бял Дунав“ е от там родом – Иван Караджов.“

Според Рилската грамота на цар Иван Шишман от 1378 година село Лешко е собственост на Рилския манастир. Там са открити много интересни артефакти, свидетелства, които доказват важното място на населеното място в античността, в това село не са живеели турци по времето на Османското робство. В един от своите филми Марио и Надя преплитат историята на читалището в село Дебнево с историите на актрисата Койна Русева и групата БТР:

„Тръгвайки от читалище, изпълнители като БТР, това за тях е една основа, която ги изгражда и те не са забравили и до днес. Искаме да покажем, че от самодейни трупи тръгват големи звезди и се изграждат като личности.“

В село Челопек живеят потомките на баба Илийца, за него също разказва филм на Марио и Надежда:

„Правнучките на Баба Илийца са две изключителни дами. Едната от тях – Василка Манчева, е организирала изграждането на къщата-музей на Баба Илийца в селото, построяването е изцяло с доброволен труд на местните жители, което показва мотивацията на хората да съхранят историята си. Баба Тодорка е на 99 години, преживяла много катастрофи на времето, но е запазила своя младежки дух и вдъхновяваща човещина. Тези жени могат да бъдат примери за това колко е важно да бъдат съхранени ценностите.“

Марио Георгиев и Надежда Шопова, основатели на проекта „Нашето време“, разказват и историята на село Поибрене, което наричат „туптящото сърце на българската епопея“. Там е ушито знамето от Райна Княгиня. А местната църква е реставрирана от местните жители.

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46