В Световния ден на театъра – 27 март, се проведоха 48-ите награди на Съюза на артистите в България – „Икар“. „С поглед, изпълнен с надежда, ще се прегърнем без страх и ще продължим да поддържаме духа жив и непримирим! Честит празник!“, с тези думи председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев честити Световния ден на театъра.
Водещи на тазгодишната церемония в Народен театър „Иван Вазов“ бяха директорът и актьорите от трупата на Театър „Възраждане“ – Роберт Янакиев, Виктория Николова, Лиляна Шомова, Йордан Ръсин и Ивайло Драгиев. Вечерта бе открита с химна на Европа. Сред акцентите в речите на наградените беше сложната обстановка, в която се намира целият свят и призоваването към мир. Друг основен акцент, който изтъкнаха наградените беше нуждата да се спаси театър „Азарян“ и да се възроди пространството ДНК за съвременен танц и пърформанс, структури под шапката на Националния дворец на културата.
Специалната награда „За чест и достойнство“ за 2022 г. получи актьорът Симеон Алексиев, наградата за изключителен принос към българския театър – режисьорът Асен Шопов, а за изключителен принос към музиката награда бе присъдена на Мими Николова. Марио и Калин Москови получиха приз за приноса им в цирковото изкуство, а Кирякос Аргиропулос – наградата на Акт-Унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg