Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде интегрирана в състава на Министерството на външните работи с ранг на изпълнителна агенция.
Как ще се променят политиките за българите зад граница след тази промяна?
Темата коментира в “Нашият ден“ Велислава Петрова, зам.-министър на външните работи:
“Механизмите, с които всяка страна може да комуникира със своите общности в чужбина, виждаме, че съществуват в различни страни и в нашия регион, и на ниво Европа. Затова беше записано в коалиционното споразумение преди съставянето на правителството, че тази Агенция ще премине към Министерство на външните работи.
Основната задача на това преминаване е да се интегрира по-добре работата в представителността на нашата страна с различните дипломатични представителства извън страната, така че по този начин да бъде една идея по-близо до българските граждани в тяхната разнородност.
Идеята на тази Агенция е да бъде, от една страна, по-интегрирана част оперативно от работата на нашите дипломатически представителства зад граница, от друга страна, да преоценим наученото досега от работата на тази Агенция.
Да видим до каква степен административните дейности, които тази Агенция е извършвала, могат да бъдат оптимизирани, могат да бъдат въведени по начин, по който да улесняват комуникацията с български общности. Но от друга страна и да избегнат практики, които в миналото са създавали лоша слава на Агенцията.“
Лошата репутация на Агенцията в миналото
“В случая е въпрос и на начина, по който е била ръководена. Също така и как тези административни елементи, с които се е занимавала, са били включени в цялостни процедури – в случая тогава с придобиване на българско гражданство или доказване на български произход.
В някаква степен е бил направен опит да бъдат променени и подобрени тези процедури още в промяната за Закона за българското гражданство от миналата година, в което по-голямата част от тази дейност е в прерогативите на Министерството на правосъдието, така че да се избегнат такъв тип практики.
От друга страна обаче, това което е важно за нас, е да не се фокусираме само върху административния процес, а наистина да помислим за политики, които дават възможност да се свържем по-добре и по-силно с българските общности.“
Български общности
“Имаме не само историческа диаспора, в която голяма част от нашето финансиране и национална политика към български общности зад граница е била фокусирана досега, но имаме и български общности в т.нар. “по-нова, по-млада диаспора“, в която са хората, заминали в чужбина. Това са хората, които са учили и работили там.
Не искаме да мисли за тях, като за хора, които са избягали от България, по-скоро те са важен ресурс за имиджа на страната и за изграждане на връзки.
Избрали сме един по-систематизиран подход и това, което правим в момента, е събиране на най-добрите практики, които имат различни страни от региона и на европейско ниво при работата си с общности в чужбина.
Не мисля, че основната цел трябва да бъде да върнем всички българи от чужбина, по-скоро да създадем представа, че страната върви в посока, която може да им даде начина на живот или перспективата – както за семейство, така и професионалните им развития, които биха имали в чужбина и малко повече, защото нито една чужда страна не може да им даде усещането за родина.
Много важен фактор за поддържане на родното са българските училища зад граница, в които се поддържа българският език.“
Услуги за българи в чужбина
“Започваме процес, по който част от услугите ще могат да бъдат извършвани дигитално. Такива като започване на процес и кандидатура за издаване на визи или пък услуги, в които могат да се запазват онлайн часове. В тази посока се работи и с Министерството на електронното управление, за да има единна система, която да позволява на българските граждани да извършват част от административните дейности онлайн.“
Бежанската криза от Украйна
“Водили сме разговори с Върховния комисариат за бежанците към ООН. Има няколко вълни, по които можем за бежанския процес. Това, което виждаме в България е, че от тези над 100 000 граждани на Украйна, които са влезли в страната, са останали само около половината. Виждаме преминаване на граждани през страната, които решават да отидат в други страни.
При следващи вълни обаче се очакват повече хора, които да имат желанието да останат в тук, за да бъдат по-близо до родината си и да се върнат обратно тогава, когато това е възможно. Трябва да мислим повече за начините, по които тези бежанци ще бъдат интегрирани в по-дългосрочен план, затова беше приета и една директива за временна закрила на ниво Европа.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg