Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина се интегрира в състава на МВнР – как се променят политиките

Велислава Петрова
Снимка: mfa.bg

Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде интегрирана в състава на Министерството на външните работи с ранг на изпълнителна агенция.

Как ще се променят политиките за българите зад граница след тази промяна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Велислава Петрова, зам.-министър на външните работи:

“Механизмите, с които всяка страна може да комуникира със своите общности в чужбина, виждаме, че съществуват в различни страни и в нашия регион, и на ниво Европа. Затова беше записано в коалиционното споразумение преди съставянето на правителството, че тази Агенция ще премине към Министерство на външните работи.

Основната задача на това преминаване е да се интегрира по-добре работата в представителността на нашата страна с различните дипломатични представителства извън страната, така че по този начин да бъде една идея по-близо до българските граждани в тяхната разнородност.

Идеята на тази Агенция е да бъде, от една страна, по-интегрирана част оперативно от работата на нашите дипломатически представителства зад граница, от друга страна, да преоценим наученото досега от работата на тази Агенция.

Да видим до каква степен административните дейности, които тази Агенция е извършвала, могат да бъдат оптимизирани, могат да бъдат въведени по начин, по който да улесняват комуникацията с български общности. Но от друга страна и да избегнат практики, които в миналото са създавали лоша слава на Агенцията.“

Лошата репутация на Агенцията в миналото

“В случая е въпрос и на начина, по който е била ръководена. Също така и как тези административни елементи, с които се е занимавала, са били включени в цялостни процедури – в случая тогава с придобиване на българско гражданство или доказване на български произход.

В някаква степен е бил направен опит да бъдат променени и подобрени тези процедури още в промяната за Закона за българското гражданство от миналата година, в което по-голямата част от тази дейност е в прерогативите на Министерството на правосъдието, така че да се избегнат такъв тип практики.

От друга страна обаче, това което е важно за нас, е да не се фокусираме само върху административния процес, а наистина да помислим за политики, които дават възможност да се свържем по-добре и по-силно с българските общности.“

Български общности

“Имаме не само историческа диаспора, в която голяма част от нашето финансиране и национална политика към български общности зад граница е била фокусирана досега, но имаме и български общности в т.нар. “по-нова, по-млада диаспора“, в която са хората, заминали в чужбина. Това са хората, които са учили и работили там.

Не искаме да мисли за тях, като за хора, които са избягали от България, по-скоро те са важен ресурс за имиджа на страната и за изграждане на връзки.

Избрали сме един по-систематизиран подход и това, което правим в момента, е събиране на най-добрите практики, които имат различни страни от региона и на европейско ниво при работата си с общности в чужбина.

Не мисля, че основната цел трябва да бъде да върнем всички българи от чужбина, по-скоро да създадем представа, че страната върви в посока, която може да им даде начина на живот или перспективата – както за семейство, така и професионалните им развития, които биха имали в чужбина и малко повече, защото нито една чужда страна не може да им даде усещането за родина.

Много важен фактор за поддържане на родното са българските училища зад граница, в които се поддържа българският език.“

Услуги за българи в чужбина

“Започваме процес, по който част от услугите ще могат да бъдат извършвани дигитално. Такива като започване на процес и кандидатура за издаване на визи или пък услуги, в които могат да се запазват онлайн часове. В тази посока се работи и с Министерството на електронното управление, за да има единна система, която да позволява на българските граждани да извършват част от административните дейности онлайн.“

Бежанската криза от Украйна

“Водили сме разговори с Върховния комисариат за бежанците към ООН. Има няколко вълни, по които можем за бежанския процес. Това, което виждаме в България е, че от тези над 100 000 граждани на Украйна, които са влезли в страната, са останали само около половината. Виждаме преминаване на граждани през страната, които решават да отидат в други страни.

При следващи вълни обаче се очакват повече хора, които да имат желанието да останат в тук, за да бъдат по-близо до родината си и да се върнат обратно тогава, когато това е възможно. Трябва да мислим повече за начините, по които тези бежанци ще бъдат интегрирани в по-дългосрочен план, затова беше приета и една директива за временна закрила на ниво Европа.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55