Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина се интегрира в състава на МВнР – как се променят политиките

Велислава Петрова
Снимка: mfa.bg

Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде интегрирана в състава на Министерството на външните работи с ранг на изпълнителна агенция.

Как ще се променят политиките за българите зад граница след тази промяна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Велислава Петрова, зам.-министър на външните работи:

“Механизмите, с които всяка страна може да комуникира със своите общности в чужбина, виждаме, че съществуват в различни страни и в нашия регион, и на ниво Европа. Затова беше записано в коалиционното споразумение преди съставянето на правителството, че тази Агенция ще премине към Министерство на външните работи.

Основната задача на това преминаване е да се интегрира по-добре работата в представителността на нашата страна с различните дипломатични представителства извън страната, така че по този начин да бъде една идея по-близо до българските граждани в тяхната разнородност.

Идеята на тази Агенция е да бъде, от една страна, по-интегрирана част оперативно от работата на нашите дипломатически представителства зад граница, от друга страна, да преоценим наученото досега от работата на тази Агенция.

Да видим до каква степен административните дейности, които тази Агенция е извършвала, могат да бъдат оптимизирани, могат да бъдат въведени по начин, по който да улесняват комуникацията с български общности. Но от друга страна и да избегнат практики, които в миналото са създавали лоша слава на Агенцията.“

Лошата репутация на Агенцията в миналото

“В случая е въпрос и на начина, по който е била ръководена. Също така и как тези административни елементи, с които се е занимавала, са били включени в цялостни процедури – в случая тогава с придобиване на българско гражданство или доказване на български произход.

В някаква степен е бил направен опит да бъдат променени и подобрени тези процедури още в промяната за Закона за българското гражданство от миналата година, в което по-голямата част от тази дейност е в прерогативите на Министерството на правосъдието, така че да се избегнат такъв тип практики.

От друга страна обаче, това което е важно за нас, е да не се фокусираме само върху административния процес, а наистина да помислим за политики, които дават възможност да се свържем по-добре и по-силно с българските общности.“

Български общности

“Имаме не само историческа диаспора, в която голяма част от нашето финансиране и национална политика към български общности зад граница е била фокусирана досега, но имаме и български общности в т.нар. “по-нова, по-млада диаспора“, в която са хората, заминали в чужбина. Това са хората, които са учили и работили там.

Не искаме да мисли за тях, като за хора, които са избягали от България, по-скоро те са важен ресурс за имиджа на страната и за изграждане на връзки.

Избрали сме един по-систематизиран подход и това, което правим в момента, е събиране на най-добрите практики, които имат различни страни от региона и на европейско ниво при работата си с общности в чужбина.

Не мисля, че основната цел трябва да бъде да върнем всички българи от чужбина, по-скоро да създадем представа, че страната върви в посока, която може да им даде начина на живот или перспективата – както за семейство, така и професионалните им развития, които биха имали в чужбина и малко повече, защото нито една чужда страна не може да им даде усещането за родина.

Много важен фактор за поддържане на родното са българските училища зад граница, в които се поддържа българският език.“

Услуги за българи в чужбина

“Започваме процес, по който част от услугите ще могат да бъдат извършвани дигитално. Такива като започване на процес и кандидатура за издаване на визи или пък услуги, в които могат да се запазват онлайн часове. В тази посока се работи и с Министерството на електронното управление, за да има единна система, която да позволява на българските граждани да извършват част от административните дейности онлайн.“

Бежанската криза от Украйна

“Водили сме разговори с Върховния комисариат за бежанците към ООН. Има няколко вълни, по които можем за бежанския процес. Това, което виждаме в България е, че от тези над 100 000 граждани на Украйна, които са влезли в страната, са останали само около половината. Виждаме преминаване на граждани през страната, които решават да отидат в други страни.

При следващи вълни обаче се очакват повече хора, които да имат желанието да останат в тук, за да бъдат по-близо до родината си и да се върнат обратно тогава, когато това е възможно. Трябва да мислим повече за начините, по които тези бежанци ще бъдат интегрирани в по-дългосрочен план, затова беше приета и една директива за временна закрила на ниво Европа.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53