“Пулмологичните ни кабинети са все още натоварени, въпреки че започна хубавото време“ – каза пулмологът д-р София Ангелова в предаването “Нашият ден“:
“И знаем, че по принцип вирусите в топлото време не са активни, защото хората излизат навън, не контактуват толкова близко, но времето все още не е толкова топло.
Данните, които вчера получих от Националния център по заразни и паразитни болести, са, че от 457 проби – 456 са с варианта “Омикрон“, което означава, че този вирус все още циркулира.
От друга страна, в последните две седмици Националният център отчита и повишена заразяемост от грип А. Това срещаме и ние в нашите кабинети.
В нашите пулмологични кабинети са пациентите с постковид, тези, които са преживяли и преминали карантината и идват при нас за контролен преглед.
В същото време, освен постковид пациентите, хората с хронични заболявания започнаха да се връщат в кабинетите.
Сега започва сезонът на астматиците, на тези с хронично обструктивни белодробни заболявания. За съжаление се появяват и пациенти с туберкулоза, това е заболяване, което съществува.
Идват пациенти с фибрози след Covid, съответно ние сме тези, които правим диференциалната диагноза, за да отграничим и онази и идиопатична белодробна фиброза, за която има и лечение, когато поставим точната диагноза, затова нашите пациенти и кабинети са натоварени.
Хората имат нужда от съвети. Сега ще отпаднат противоепидемичните мерки, но мисля, че трябва да ги посъветваме да се спазва добрият респираторен етикет, за който и СЗО беше поставила въпроса на здравната си страница.
Вирусите все още циркулират и ще циркулират. Когато на едно място са струпани повече хора и помещението е затворено, е хубаво да се сложат маските.
Маските си имат своето значение, хората, които имат кашлица, хрема и температура, е хубаво да останат вкъщи.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg