“Личното ми мнение беше за по-малък ентусиазъм. Мярката, върху която трябва да се акцентира в момента, е проветряването, а на места, в които има сгъстяване на много хора, е хубаво да се носят маски“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Тодор Кантарджиев:
“Трябва да изчакаме решенията и официалните власти да кажат, в момента можем да коментираме само слухове. Случаите са над 1500 на ден, има дифузно разпространение в някои от областите, включително в град София, а знаем, че дифузното разпространение се контролира много трудно.“
След извънредното положение
“Карантинирането ще отпадне, ще отпаднат и някои елементи на изолацията. Новият вариант на “Омикрон“ се прекарва много леко като заболяване в някои държави от Европа, може да си положителен, но да общуваш с хора, ако си с маска.
Много се говори за заплахите от подварианта на “Омикрон“ - БА.2. Той вече два месеца и половина е у нас. Преди около месец това бяха 1/3 от циркулиращите варианти, преди две седмици бяха 50%, а вече може би са към 80-90. Хосиптализацията при БА.2. е около три пъти по-малка от основния “Омикрон“ вариант. Преминава по-лесно и не трябва да ни плаши.“
Контрол на влизащите от други страни
“За всичко това трябва да се излезе официално с някакъв подзаконов акт на министъра на здравеопазването. Трябва да се продължи в тази посоката на контрол.
Болните трябва бързо да се диагностицират, трябва да се помисли как ще става това от 1 април. Кой ще заплаща PCR тестовете, как ще става снабдяването на РЗИ-ата, които досега бяха снабдявани с безплатни тестове за антигени.
Личните лекари трябва да обяснят на хронично болните и възрастни хора, които се страхуваха да се ваксинират, че именно те трябва да се ваксинират до есента.“
Удължаване на противоепидемични мерки
“От МЗ бяха предложили до средата на април, това, което се е обсъждало вчера в Здравната комисия, е, че може би още три месеца ще бъде заплащано на хора, които лекуват болни от коронавирус. Също така надделява мнението в Комисията, че финансирането, което не е от Касата, по повод лечението и диагностиката – РЗИ и Национален център, ще продължи още три месеца.
Не трябваше да допускаме недоверие към ваксините и мерките. Нормалният човек си мие около 12 пъти ръцете на ден и със, и без коронавирус. Знае, че трябва да се избягват контакти с болни, а болните трябва да седят вкъщи.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Всяка усмивка, всяка дребна победа на дете в риск е резултат от грижа, която обществото избира да даде навреме. Н а 13 октомври, понеделник, в Sofia Event Center фондация "За Нашите Деца" ще проведе 16-ата "Вечер на добродетелите", събирайки лидери, културни и обществени личности, дипломати и бизнес представители в едно голямо "пътешествие към..
Село Фазаново е разположено върху невисоки, открити възвишения между планината Странджа и морето. Намира се на 15 км от общинския град Царево, на 9 км от Лозенец и на около 70 км от Бургас. На юг от Фазаново минава река Орешка, която събира водите си с река Узунчаирска и двете заедно образуват река Караагач. През 1922 г. в държавната местност..
Седмицата, в която се навършиха две години от нахлуването на "Хамас" в Израел, двете страни приеха първата фаза от споразумението за мир. Приключи ли войната в Газа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Димитър Къцарков , хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Какво следва за Газа "Постигнатото тази седмица беше..
Защо според Илиян Василев ситуацията в България – от кризата с боклука в София до войната между прокуратурата и съда – може да бъде наречена Операция "Тихи стъпки". "Когато мафията се опитва да стане държава, краят ѝ е неизбежен" "Мафията е обобщение на една голяма група от хора, които целят да реализират своите лични и колективни планове за..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..
Унгарският писател Ласло Краснахоркаи е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Той използва литературата като съпротива на упадъка, а..
Кристин Димитрова и Георги Пашов бяха отличени от Съюза на преводачите у нас за ярки постижения в превода на художествена литература. Те получиха наградата..
Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg