В Рим започва семинар, свързан с юридическата компетентност за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, свързано с изпирането на пари.
Акцентите в проекта „Light” са юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, “осветяване на тъмните ъгли“. Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г. Това е Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Целта на семинара коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Ганчева от адвокатската колегия на Милано:
“Това е много важна тема, защото от практическа гледна точка виждаме колко много влияе върху работата не само на юристите, които участваме в обучението, което започва днес, но и пряко върху всички граждани, най-вече фирми и юридически лица, които търпят негативи във връзка с установяване на действителен собственик на произход на средства.
Имаме много конкретни случаи, в които сметки на фирми остават блокирани за месеци.“
Как се справя България?
“Надявам се България успешно да бори тези престъпления. Лошото е, че търпим негативни последици точно заради това, че априрори се възприема, че в България има проблеми с корупцията и изпиране на пари по този начин. В много от случаите трябва да доказваш, че си невинен.
В момента започва една работа по последните разпоредби на европейско ниво за създаване на орган, който да координира действието на централните органи, както и за новата регламентация на принципите на проверка на клиента – информацията за действителни собственици на произход на парите. Надявам се, че така би се синхронизирало и надолу по веригата.
Това е базата, на която сме стъпили като проучване, защото проектът започна с проучване на ситуацията в различните държави. В България все още има проблеми точно в координацията на това ниво – управителното ниво, държавното ниво, на комисията, която би трябвало да регулира това, на всички органи, които седят на върха и след това надолу по веригата.
Много обучения са проведени при нотариусите, при тях в чисто практически смисъл нещата сякаш са по-изчистени документално и като действия.
При нас, адвокатите, все още има много какво да се желае, като начин на управляване на един казус, за да можем, когато стигне при нас клиентът, да преценим доколко и как се касае за такъв случай.
Когато се създаде единна система с точни правила, при които да има най-вече прозрачност на движението на сметките и на движението на парите. Българските фирми и държава трябва да направят това. Можем да покажем, че и в България може да се работи коректно.
В Италия разследванията се водят изключително ефективно, много от разследванията на тези няколко личности се извършват бързо, конфискува се имущество при много прозрачни правила. Радвам се, че в обучението в Рим ще бъдат и нашите колеги от България.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg