Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Янакиев:

Света Мария Египетска е урок, че дори дълбоко паднал човек може да получи милост от Господ

Калин Янакиев
Снимка: БГНЕС

На 1 април църквата почита и Светa Мария Египетска. Мария е от Египет, много млада е избягала от вкъщи и се е отдала на порочен живот.

Веднъж на празника Въздвижение на Светия кръст се опитала заедно с другите празнуващи да влезе в храма, но невидима сила не я допускала.

Осъзнала греховете си, разплакала се е и след сърдечна молитва към Света Богородица, в която обещала да тръгне по нов път, успяла да влезе. След това по внушение на глас, който чула от небето, се отправила към пустинята, където прекарала живота си в покаяние за стореното.

За Светицата, същността и покаянието говори в “Нашият ден“ културологът проф. Калин Янакиев:

“Света Мария Египетска е голям урок за християните. Нейният пример показва, че дори дълбоко паднал в греховете човек, би могъл да получи милост от Господа. Всички ние можем да получим такава милост.

Ако се замислим, ние сме в положението на деца на Бога. Ще трябва да си дадете сметка, че един баща има и съхранява любов, наранена любов дори и към най-огрешеното си дете, дори към детето, превърнало се в престъпник. Единственото, което иска е да може отново да му прости и да го направи свое дете. Точно така се е случило със Света Мария Египетска.“


Прошката

“Другото, което трябва на всяка цена да имаме предвид е, особено като четем нейното житие, е, че покаянието в никакъв случай не е купуване на прошка, не е заслуга.

Светицата след десетилетия подвизи в пустинята, когато се среща със стареца Зосима, отново казва: “аз съм дълбока грешница“. Тя иска да бъде благословена от него и не желае тя да го благослови, макар да е вече способна да прави чудеса. Когато искаме прошка, трябва да знаем, че искаме нещо, което не заслужаваме.

Искаме нещо незаслужено и трябва да продължим да имаме съзнание за своите грехове, като за нещо, което не е бивало никога да се случи и да се надяваме, а не да смятаме, че някой е длъжен да ни даде тази прошка.

Угризението на съвестта е именно микропокаянието. То е влизането в истинско отношение към злото.  Искаме да бъдем простени, но онова, което искаме най-дълбоко, е да не бяхме сторили това, което сме сторили и понеже уви сме го сторили, съвестта продължава да ни гризе. Света Мария Египетска е невероятен урок за това, защото, когато е просияла, тя продължава да изживява себе си като грешница.“

Разкаянието

“Разкаянието е личен акт, това е нещо толкова интимно, че трудно бихме могли да обобщаваме и да казваме – “ние днес сме или не сме способни на подобно покаяние“. Чудото на покаянието може да се случи винаги, то винаги е по някакъв начин дело на Божията благодат. Най-важното, за да можем да стигнем до покаянието, е да се простим с гордостта, с отъждествяването ни с някакви велики каузи.

В момента живеем в състояние на война. Очевидно най-голямата лудост на руския диктатор Владимир Путин, е това, че той се отъждествява с някаква велика Русия и преживява себе си като олицетворение на това величие. И тази му именно гордост го прави неспособен за покаяние, както и всички руснаци, които вървят след него.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10