Трудно ли е и колко е трудно да бъдеш международен анализатор в настоящата ситуация? Колко и какви видове са анализите? Колко типа може да бъде дезинформацията?
Темите коментира в “Нашият ден“ международният анализатор Боян Чуков:
“За да можеш да правиш геополитически международни анализи е необходимо да си натрупал години работа в определени области, които позволяват след време да си изживял това, което говориш, да си го преживял, да си го пипнал и да си посветил част от своите умствени усилия на темите и всичко това да е минало през сърцето ти, тъй като всеки един човек има своите емоции.
Анализите биват разузнавателни, академични, биват и тип журналистически разследвания, блогърски коментари и т.н. Тези три типа анализа нямат абсолютно нищо общо. За високо ниво на качество става дума при академичния и разузнавателния анализ.
Академичният анализ е основният инструмент, с който се борави, това са различните науки. Разузнаването не е наука, защото науката е инструмент, за разузнавателния анализ. Докато науката работи с фактите, които ги вижда и всички са в състояние да ги забележат.
Науката е инструмент за разузнавателния анализ, докато науката работи с фактите, които вижда и всички са в състояние да ги забележат, разузнаването работи с това, което не се вижда.“
Дезинформацията
“Трябва да се много внимателни и когато говорим за данните, с които боравим, тъй като има едно понятие “дезинформация“ – всички ужасно обичат да го употребяват, но бих искала съвсем накратко да се спра на типовете. Дезинформацията бива черна, сива и бяла.
Черната е тогава, когато абсолютно всичко, което се каже е лъжа и тя се долавя страшно бързо. Сивата дезинформация е, когато имаме 50% лъжа и 50% истина.
Най-висшата степен на дезинформация, най-професионалната, е тогава, когато говорим за бяла дезинформация. Когато имаме дадено събитие, даден факт, в международните отношения, нещо се е случило някъде по света, за да се опише напълно това събитие трябва да имаме 25 факта, които вие да знаете. Ако ви подадат седем от тях, но ги селектират съвсем целенасочено на базата на вашия начин на разсъждение, вие достигате категорично до грешен извод.“
Най-трудният период в кариерата
“Най-трудно ми беше и най-много съм се притеснявал по време на първия ми мандат във Франция, след като първите две години нямах абсолютно никакъв резултат от своята работа. Като млад бях ужасно амбициозен и не можех да приема, че нямам професионални успехи. Третата година постигнах категоричен успех.
В професионална ми кариера най-абразивен е периодът ми в Министерски съвет - и за здраве, и за емоции. Там човек отива един час по-рано на работа и се прибира два-три часа по-късно.“
Езиците
“Не съм положил специални усилия, за да науча всички тези езици. Баща ми, в края на 50-те години, беше изпратен в Атина в българската легация. На 5-годишна възраст с гърците в Гърция научих гръцки почти като майчин език. Началното ми училище е руско, а прогимназията ми беше във Френския колеж в Атина.
В книгата ми “Разузнаването отвътре“ съм се опитал да споделя професионалния си опит на едни по-разбираем език. Една от главите е много актуална в момента, в нея се обяснява за политизирането на разузнаването.
Най-лесно е човек да каже – “от мен нищо не зависи“ – зависи от усилията на всички нас. Когато масово хората започнат да възприемат истината такава каквато е, а не съгласно своите предварителни предпочитания.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg