Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Походът на книгите и маратонът на четенето

Снимка: @BulgarianBookAssociation

Международният ден на детската книга се отбелязва на 2-ри април от 1967 г. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, който е създал едни най-популярните приказки на всички времена.

Денят е повод и за началото на две инициативи в България – „Походът на книгите“ и „Маратонът на четенето“.

„Походът на книгите“ е инициатива, която се провежда за 11-а поредна година и ще продължи до 23-ти април. Цели да повиши грамотността и интереса на децата към четенето. В нея ще се включат известни личности – журналисти и политици, които ще почетат на децата откъси от приказки на живо или онлайн в различни училища и детски градини. Една от каузите на „Походът на книгите“ е намаляването на функционалната неграмотност, за което спомагат тенденциите на STEAM обучението.

„Маратонът на четенето“ се провежда за 17-и път и има за цел да утвърди библиотеките като значимо място за четене, общуване и срещи на общността на живо или онлайн в дигитална среда. Повече за двете инициативи може да научите от Спаска Тарандова, изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки“, в звуковия файл.

„Маратонът на четенето“ е кауза, която се стреми да насърчи организирането на различни събития в библиотеките в цялата страна, сред които едно от най-интересните е „нощ в библиотеката“, в която децата прекарват много време в библиотеката в четене и различни инициативи по подготвена програма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44