Йордан Кръстев е един българин с голямо сърце, който се трогва от нуждите на хората в беда. Без да членува в организация или да получава нещо, той активно помага за настаняване на бежанци в български бази и къщи.
Йордан Кръстев е главен герой в “Нашият ден“:
“Не членувам в никоя организация, помагам самосиндикално, защото искам българите от тези райони, когато дойдат тук, да се чувстват добре, да чувстват България като своя втора родина.
Ще помагам, докато има нужда и хората имат търсене, дори и след като свърши войната. Нищо не искам в замяна – нито членувам в някакви организации, нито да си правя ПР, целта ми е хората да бъдат добре и да чувстват България като своя майка. Специално към хората от българските диаспори имаме дълг.
Когато започна войната се регистрирах в група за помощ на бежанците от Украйна. Друг член на групата ми се обади по телефона, имам апартамент в София, каза ми, че има две момичета, дошли в града, но няма къде да нощуват. Настаних ги за около месец при мен, намерих им работа, започнаха в един спа хотел. Това са хора, които искат да работят, не искат да живеят от помощи.
Свързвам се с хората и ги успокоявам, особено, когато са от украински произход, не са били в България, те идват в чужда държава, а са и много стресирани от войната. Когато поговорим, виждат, че идват при хора, които ще ги посрещнат и ще бъдат добре и защитени.
В базата в Етрополе на голяма българска минодобивна компания, с която се свързах, настанихме предимно майки с деца. Условията там са много добри, топло е и полагат грижа за хората. Имат идея и да им намерят работа в дългосрочен план. Това се прави без държавна помощ.
Свързах се и със секретарката на украинския депутат Антон Кисе, с познати от Измаил, Одеса. Когато има нуждаещи се хора се свързват с мен и други доброволци – помагаме каквото можем.
Трябва да се помага, защото, когато има проблем в една държава, той може да дойде и при нас – никой не е застрахован.“
Началото
“Детската ми мечта беше да видя Одеса, защото там са били много от известните ни исторически личности.
Когато отидох видях, че в Одеса и цялата област, има много българи, които си пазят езика и го знаят. После отидох и до Болград и видях какви хора са, колко са трудолюбиви и колко ни обичат.
Те са събрани в една общност, пазят традициите, обичаите, пазят си езика, те са много по-големи патриоти от нас.“
Организацията на бесарабските българи в Болград
“Работил съм със секретаря на фондацията Димитър Крушков. Това е една от организациите, има много други. Контактите с него станаха много по-тесни, когато искаха да разделят българската диаспора на отделни области, Болград вече да не бъде областен център.
Радвам се, че нашето правителство тогава защити бесарабските българи, имаше нота към Украйна. В момента се наблюдава същият процес в Молдова, затова идва председателят на област Тараклия.
Запознах областния управител на Тараклия с областния управител на Враца, защото искам децата от Тараклия да идват в България, а наши деца да отиват в Молдова. Когато запалим децата по българското, остава за цял живот.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg