Очаква ли се увеличение на работещите в здравната система? Новият колективен договор в сектора предвижда скок на заплатите в здравеопазването. Синдикатите и правителството са се договорили основното заплащане на лекарите без специалност да е 1900 лева, на сестрите 1500, а на санитарите 910 лева. Това означава увеличение близо 60 на 100 за лекарите и сестрите и близо 28% за санитарите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването:
“Сметката се прави без кръчмаря. Когато говорим за увеличение на заплатите и доходи, говорим за приходи за лечебните заведения, които зависят първо, от цените на клиничните пътеки, второ, от посещаемостта на заведението. Ако има пациенти, има приходи, ако няма пациенти, няма.
Опитват се много тънко да прокарат колективния трудов договор за всички лечебни заведения, а е логично да го прокарат за тези, които имат желание да подписват такъв, ще има и разрив в идеята за уеднаквяване на заплатите за абсолютно всички лекари.
Не може да се ангажират лечебни заведения, които не са от публичен характер, с това да подписват колективни трудови договори, на никаква база. Вече възразиха частните болници от едната асоциация, най-вероятно ще възразят и от другата.
Подобен тип политика ще удари и най-ощетените в сектора, които са общинските болници. Една общинска болница, която няма достатъчно приходи, в момента всички разходи – ремонт, консумативи, електричество – нарастват, както покрай инфлацията, така и от войната в Украйна и търговските бариери, които бяха поставени. Не става ясно откъде ще дойдат парите за такова увеличение.
Има едно желание за обвързване на повишаването на цените на клиничните пътеки с повишаването на парите в обръщение в болничната помощ, но тук пак се връщаме на точка едно – пари има, когато има пациенти. В голяма част от лечебните заведения, които са в лошо финансово състояние, пациенти не ходят.
Големите болници може би ще могат да си позволят един такъв разход, макар че командно зададен, но малките болници ще пострадат, вероятно ще има и фалити, заради това, че под една или друга форма по отношение на заплатите на работещите в тях не е подходено рационално. Можем да направим паралела с минимална работна заплата – за София 710 лева минимална работна заплата не е проблем, но за Видин, Враца и Монтана е висока.
Не могат всички болници да се мерят с еднакъв аршин. Когато става въпрос за повишение на заплатите в този сектор, най-добрият начин е чрез цените на клиничните пътеки и на база на оздравяване на лечебните заведения и техните разходи, чак тогава да бъдат обвързани, говорим за публичните лечебни заведения, под една или друга форма заплатите на директорите, медицинските сестри и лекарите.“
Фиктивни хоспитализации
“Те могат да бъдат парирани. Първата функция на парирането ще бъде намаляване на обемите. Не можем да продължаваме политиката от страна на касата - големи обеми за дейност и ниски цени.
В последните няколко месеца се наблюдава, че заетостта на леглата е около 50-51%. Има около 30-40% възможност да се изрежат някои обеми за сметка на цените. Болничната помощ да разчита повече на качеството в лечението, а не толкова на количеството, за да не се стига до порочни практики като падписване на пациенти.“
Ценово остойностяване на лекарския труд
“Като говорим за остойностяване, има две трактовки: едното е пак централно, зададено остойностяване на база на индикатори, което ще усредни цената на труда в професията, но ще се налага да варира всяка година спрямо тенденциите в сферата. Това е по-скоро грешният вариант. Реалното остойностяване би следвало да стане чрез публичност на цените. Когато един пациент знае колко ще му струва всяка една манипулация, това е реално пазарно остойностяване.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg