Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев:

Не виждам особени разлики в кандидатите за управител на БНБ

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

“Не виждам някакви особени разлики между двамата кандидати за управител на БНБ. Това е една от основните слабости за мен, че коментираме техните биографии, но не им се задават ключови, дълъгосрочно влияещи на здравето на финансовата система въпроси.“,  каза в предаването “Нашият ден“ на БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политикапо повод избора на нов управител на БНБ:

“И двамата са почитатели на еврозоната, искат да сменят 140-годишната национална валута, 26-годишната парична система, която е валутният борд, с друга, но във всичките им изказвания, включително в комисията пред парламента, не успях да чуя защо.

Проблемът е, когато посоката, зададена от гуверньора на БНБ, е чисто политическа, той трябва да е този, който експертно да може да обоснове една посока. Такова нещо не съм видял нито при единия кандидат, нито при другия.“

Какво трябва да е определящо в избора

“За съжаление от дискусиите, които се водят и от това, че на практика се броят гласове, се вижда, че става въпрос за политизиран избор и за съжаление ще се продължи неприятната практика от сегашното управление на БНБ – да имаме не независима централна банка, а изключително политически зависима такава.

Когато централната банка е твърде близка до финансовото министерство, се получават неща, които видяхме в България през 1997 г. Централната банка има изключителна сила да влияе на икономическите процеси, може да субсидира държавния дълг например, може да купува държавни облигации, държавен дълг, което бързо да изведе финансовата система извън ред, както стана през 1997 г.

Не мисля, че чисто технически може да има нещо, което да подобри избора на управител на БНБ, това, което евентуално може да го подобри е да се направи още по-труден, да се иска 2/3 мнозинство за избора на такъв кандидат. Стигаме до въпроса, че нито една процедура не може да замести добре функциониращата политически култура. Това по-скоро е проблемът, а не самата процедура.“

Кога ще се стигне до решение

“Доколкото чувам това са кулоарни разговори в момента, че се очаква другата седмица да се стигне до гласуване. Не съм сигурен точно как ще завърши, особено, имайки предвид тези смени в правилата, за които слушаме от вчера и от онзи ден.

За мен най-добрата опция продължава да бъде процедурата да не се получи, да имаме кандидати, които или са отказали, или пък гласовете да не стигнат за нито един от двамата и съответно да се потърсят други такива кандидати, но с друг профил, които със сигурност са по-малко политически фигури от тези, които в момента наблюдаваме и които могат да дадат отговори на някои сложни въпроси, които не бяха засегнати както трябва в дискусиите до момента.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45