Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежка програма за справедлив преход в четири страни от Балканите

| обновено на 15.04.22 в 08:14

Panda Labs Junior за справедлив преход е общ проект на WWF България, WWF Сърбия, Junior Achievement България, Junior Achievement Северна Македония и Eko team Черна гора.

Основната му цел е да допринесе за справедлив преход и навременно развитие на знания и предприемачески капацитет сред младежите във въглищните райони в четирите държави.

Проектът насърчава възобновяемата енергия, енергийната ефективност, кръговата икономика и решенията за смекчаване и адаптиране на климата. 

Panda Labs Junior за справедлив преход ще предостави възможности за регионална мрежа, включваща 600 млади хора и ще даде възможност на следващото поколение с инструменти за трансформиране на местните общности и икономики, в сътрудничество с ключови участници, като местни власти, университети и изследователски центрове.

Такъв подход за зелени иновации ще бъде допълнително признат и подкрепен от местните власти и образователните структури във въглищните региони.

Във всяка страна 100 гимназисти и 50 студенти ще бъдат обучени да разработват устойчиви иновативни бизнес решения и зелени стартъпи в местните общности, като участват в поредица от обучения, хакатони, мрежови събития и регионални срещи. 

Junior Achievement България ще разработи и приложи програма за образование и младежко предприемачество за гимназиални учебни програми.

Този ​​проект е част от Европейската инициатива за климата (EUKI) на германското федерално министерство на околната среда, опазването на природата и ядрената безопасност (BMU).

За целите на проекта разказва в “Нашият ден“ Ирина Илиева от Junior Achievement България:

“Имам удоволствието да ви разкажа за този важен проект с регионален характер. Той предоставя гимназиална учебна програма и предприемачески цикъл за младежи на възраст от 15 до 25 г. във въглищните региони в страни от Балканите.

Въглищните региони в тези страни са подложени на силен икономически натиск и са изправени пред доста тежки социални въпроси в период, в който Европа поема курс за бърза декарбонизация.

Страните членки на ЕС имат определени цели до няколко години да постигнат пълна или частична декарбонизация, която включва и закриването на въглищните мини.“

Човешкият фактор

Липсва човешкият и социалният капитал за осъществяване на една такава стратегия. Един от факторите и свързан с нагласите на младите хора да останат и работят по родните си места.

Целта е в края на проекта да видим каква е промяната в нагласите на младите - как виждат те бъдещето си и звън тези общини и какви са местните стратегии за осъществяване на справедлив преход.

Идеята е тук да се създаде една глобална общност, която да започне регионално между нашите четири страни, за да се търсят решения, адаптирани за нашата реалност.

В българските общини, в които имахме срещи, видяхме една отворена позиция и желание за съвместна работа, защото всички тези местни администрации също осъзнават колко е важен този процес.

Срокът на проекта е два години, но искаме постигнатото регионалното партньорство да бъде продължено.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05