В изданието си на 15 април от 23 часа предаването „Български изпълнители“ ще отведе почитателите на класическата музика в звуковия свят на контрабаса – най-внушителния със своите размери представител на струнно-лъковите инструменти, за да разкрие богатата палитра от тембри и нюанси, които този инструмент притежава. Наш събеседник в това кратко, но със сигурност интригуващо музикално пътешествие, е първата и единствена засега у нас жена-професор по контрабас – проф. д-р на изкуствознанието Петя Бъговска.
Започнала заниманията си по музика първоначално с пиано, впоследствие тя е насочена към контрабаса от педагога Емануил Василев. Основна роля във формирането й като музикант имат нейните преподаватели: проф. Тодор Тошев – един от доайените и основател на съвременната контрабасова школа в България, наричан с любов от своите студенти Папа Тошев и проф. Франко Петраки в Италия. Концертирала като артист-инструменталист в соловата и камерна музика, както в България, така и в Европа и САЩ, Петя Бъговска отдава професионалните и творческите си сили и на дългогодишна активна педагогическа дейност. Наред с основната и преподавателска практика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където тя продължава и развива традициите в тази насока, завещани от нейния учител проф. Тодор Тошев, между 1989 и 1992 година Петя Бъговска работи като педагог и артист-оркестрант във Финландия, а между 2004 и 2006 живее и преподава в различни университети на Съединените щати. За наследеното от българската школа, което тя успява да адаптира в работата си извън България; за позитивите в европейската и американската школа, които счита за полезно да бъдат усвоени у нас; за мотивацията винаги да се завръща в родината, както и за мястото на българската контрабасова школа в съвременното европейско и световно музикално семейство проф. Петя Бъговска споделя:
Петя Бъговска се изявява и като активен музикален общественик. Тя е организатор на редица фестивали на изпълнителското изкуство за контрабас у нас и е редовен участник на най-престижните форуми за контрабасисти в Европа и САЩ. Между 2012 и 2015 г. е председател на СБМТД, също така е и член на Изпълнителния комитет на Международната организация на музикантите – FIM. В статията „La Voix Bulgaire – Petia Bagovska“, публикувана в едно от водещите специализирани списания в света – „Double bassist“ (London, 2000), Петя Бъговска е поставена сред „жените - новатори, чиято дейност като педагог, солист и музикант е с изключителен принос за развитието на световното изкуство на контрабаса“. На творческите ѝ постижения са посветени и редица материали в български и чуждестранни медии.
Петя Бъговска работи и като музикален теоретик в методиката на преподаването на контрабас, както и изследовател на музиката, създавана за този инструмент, а неин фундаментален труд в тази насока е книгата ѝ „Контрабас – традиция и бъдеще“, издадена през 2011 г.
Снимки: Bulphoto, Здравко Петров, личен архив
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg