Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Страстната седмица

Снимка: архив

За православния свят днес е Велики понеделник. Това е първият ден от Страстната седмица, която припомня за последните дни от земния живот на Иисус Христос.

Страстната седмица се нарича така, защото през нея християните възпоменават Христовите страдания. Наименованието идва от старобългарската дума страст, която означава страдание.

Всеки един от дните е определен да се възпоменава даден момент от Христовия път на земята в последната седмица преди неговото възкресение. По традиция през Велики понеделник се смята, че Синът Божи показва на учениците си с изсъхването на безплодната смоковница (смокиня), че ще получат всичко, което поискат с молитва.

С образа на безплодната смокиня, която изсъхнала след като била прокълната от Господ с думите:

“Всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърлено в огън“, ни се дава повод да се замислим върху състоятелността и смисъла на нашите делата, които се нашия плод, които даваме в обществото.

А в духовен план за християните това е предупреждение, че ако вярата им не е действена т.е. не живеят в молитвено общение с Бога, не се стремят към усъвършенстване във вярата и любовта те не могат да принесат добри плодове и стават негодни за божията милост.

На същия ден Христос изгонва и търговците от храма с думите:

"Домът ми ще се нарече дом молитвен за всички народи, а вие го направихте разбойнически вертеп“. Това е предупреждение за всички, които в една или друга степен се опитват да използват Църквата за собствени облаги или да я превърнат в политическа идеология.

На Велики понеделник се възпоменава и старозаветният Йосиф , които се възприема като предобраз на страдащия Христос.

Той бил любим син на патриарх Яков, поради което, а и заради духовната красота и целомъдрие, които притежавал, си спечелил завистта на братята си. Завист, която с течение на времето прераснала в омраза.

Братята му решили да се отърват от него и го продали за 20 сребърника на търговци, които също го продали в Египет за роб. Не след дълго, набеден от жената на царедвореца, че е посегнал на честта й, Йосиф бил хвърлен в тъмница. Но надарен от Бога с дар да тълкува сънища, той спечелил доверието на фараона, прославил се със своята мъдрост, бил възвеличен като спасител на народа и заел второ място след фараона над целия Египет.

Йосиф се смята за предобраз на Христос, защото и Христос пострада заради завист от Своите сънародници – евреи, продаден бе за 30 сребърника от Своя ученик, разпънат и положен в гроб, той възкръсна и победи греха, като дари на вярващите в него живот вечен.

През Велики вторник Синът Божи разказва няколко притчи, с които разобличава книжниците и фарисеите и разкрива същността на Второто си пришествие на земята, когато едни ще възкръснат за живот вечен, а други за осъждане.

Господ Иисус Христос ни дава и пример как да благотворим - не да даваме от излишъка си за тази цел, а като бедната вдовица да отделим от последните си материални средства.

Църквата ни припомня също притчата за талантите, като ни приканя да се трудим и да усъвършенстваме способностите, с които Бог ни е дарувал. През първите три дни от Страстната седмица се пее молитвата на младоженеца -  „Последование на Жениха”, която ни приканва да се уподобим по дух, както на десетте девици от разказаната притча, очакващи своя Жених, Иисус Христос, така и на верния и буден слуга, готов да посрещне Господ“.

Чуйте коментара в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10