Какво се случва с децата и екраните? Колко време прекарват и какви са навиците, които има в семействата?
Темата коментира в “Нашият ден“ Детелина Стаменова, психотерапевт:
“Ролята на родителите в дигиталното образование на децата е важно занимание, което е полезно и забавно, но и отговорно. Децата са заобиколени от технологии и нови медии. Всяко дете има невероятен усет да открива нови, непознати територии, с което пред него се откриват необятни възможности, но съществуват и огромен брой рискове. Детският пръст, който се движи по таблета и по този начин, всяко дете научава нещо ново посредством гледането, слушането и движението на тялото.
Огромното предизвикателство произтича от факта, че съвременните деца се изграждат като личности в един динамичен, но и много различен свят от този на своите родители. В момента те живеят в цифровата епоха и са граждани на цифровото общество в момента, в който задвижван със своя пръст дигиталното устройство и влязат в мрежата. Това се случва в ранна детска възраст, паралелно с развитието на техните комуникативни умения.
Това, което се случва през последните 20 години с навлизането на технологиите e, че ние още не сме овладели тънкото изкуство на това да преценяваме кога те започват от наш помощник да се превръщат в наш враг, посочва Детелина Стаменова.
Къде са добрите родителски практики?
Всеки родител има достатъчно компетенции и способности да помага на децата си да учат. Други имат своите безпокойства и колебания и това е напълно естествено. Нещото, от което всички имаме нужда, е да "измерим" първо собствените си умения и подходи, а след това и тези на децата".
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Темата коментира в "Нашият ден" Боряна Мургина, логопед:
Дигиталното време, което децата прекарват през екраните, осезаемо води до нарушения. През последните години се наблюдава увеличаване на броя на децата с аутистични нарушения.
Всеки един родител, трябва да наблюдава децата си, без да не пренебрегва малките сигнали в поведението и държанието му, които биха показали, че развитието му не е в правилната посока.
Препоръчва…
Децата да не използват никакви дигитални устройства до тригодишна възраст, защото това отнема много време. Децата не са в състояние да поемат големия обем цветност, която виждат на екраните.
Все по-често сме свидетели на практиката, деца да бъдат хранени единствено, ако гледат нещо от телефона или таблета. Не бива да се пропуска и фактът, че деца, които нямат затвърден български език се губят в изобилието от чуждоезикови детски книжки и анимационни филми, тъй като липсва достатъчно продукция на родния ни език.
Повече в звуковия файл:
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..
Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg