Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

19 април - Международен ден на велосипеда

Снимка: Архив, БГНЕС

19 април е Международният ден на велосипеда. Той е свързан и с първото съзнателно използване на наркотик. Точно на тази дата през 1943 г. откривателят на синтезирания наркотик ЛСД, швейцарският химик Алберт Хофман умишлено и преднамерено инжектира в пръстите си незначително количество от наркотика, който е открил три дни по-рано.

Забелязвайки промените в състоянието си, той предполага, че се разболял и тръгва от лабораторията към дома си с велосипед. Усещайки все повече действието на наркотика, той разбира какво е открил.

Темата коментира в “Нашият ден“ Цвети Георгиева, която използва велосипед, за да стигне до работното си място:

“Имам кратки пътувания с велосипед, до момента впечатленията ми са добри. Харесва ми фактът, че има инфраструктура, това е, което ме накара да тръгна да карам колело в града. Ако нямаше тази инфраструктура, никога не бих се престрашила.

Нямам смелост да сляза на платното, карам само по алеите, където те са изградени, на другите места просто бутам колелото.

Съветът ми към всеки, който се опитва да гради велоалея, е първо да мине оттам на велосипед. Настилката на много места е нарушена или някои от тях са изградени с плочки, има дупки.

Велоалеите трябва да са достатъчно широки, за да може във всяка една посока велосипедист да задмине друг велосипедист или да се разминат. Също така трябва да не криволичат толкова, трябва да бъдат почиствани зимата, което не се случва.

В много случаи преминаването през кръстовища и пресечки, през които преминава велоалеята е рисково. Трябва да се регулира движението на самите кръстовища, така че велосипедистите да могат да тръгват преди автомобилите, а не заедно с тях. Може да се помисли и за това велоалеите да бъдат по-добре обособени на самото платно или да бъдат повдигнати на нивото на тротоара.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Иво Делин, председател на сдружението “Велоеволюция“:

“За начинаещ велосипедист е трудно да се кара в град, когато липсва адекватна инфраструктура. По-опитните велосипедисти вече са свикнали с трафика и с манталитета на шофьорите.“

Има ли още велоалеи, които свършват в нищото?

“Не само ги има, но се и увеличават. Голяма част от старите велоалеи не са продължени, новите продължават да се правят по този тип, без да се включват адекватно в пътното движение. Въпреки че в края на 2017 г. се прие една наредба, с която тези неща да се изчистят, широчината на алеите да се уголеми, от тогава изграждането на такива алеи намалява.“

Исканията по отношение на Закона за пътищата

“Преди няколко години започнаха да пишат изцяло нов закон за движение по пътищата, там бяха включени повечето от исканията ни. Едно от ключовите неща е минималното разстояние при изпреварване на велосипедист да се включи в закона, минимум метър и половина. Трябва да се предвидят адекватни велосипедни алеи, да се премахне паркирането на улици, които са много тесни. Да се направят паркинги за автомобили, където се налага.“

Нови кампании

“На дневен ред е Националният велосипеден план, над който работим от няколко месеца заедно с други организации и министерства. Съсредоточили сме се върху това административно да сме по-напред и да настигнем Западна Европа, което е още далеч в бъдещето, докато манталитета на хората и управляващите не се промени.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12