4
Галерия "Интро" представя знакова и същото време много лична и ангажираща изложба на художника Греди Асса. Експозицията има заглавие "Три цвята", или неизреченото продължение на заглавието е "Жълто, синьо, черно" – цветовете на знамето на Украйна.
Експозицията включва според пространството на галерията не малко голямо-форматни и сложни, като композиция, творби. Те са изпълнени с енергия и кодови послания, в стила на Греди Асса, които силно въздействат на публиката. Създадени със смесена техника – гваш, темпера, маслени бои, те носят замаха и силата на един истински цивилизован избор за осъждане на всякаква агресия.

Изложбата е благотворителна, с посредничеството на Българския червен кръст, като средствата ще бъдат изпратени в помощ на Украйна.
Какви са мотивите на Греди Асса за този негов личен и художнически избор да създаде и покаже на публиката своите неща в изложбата "Трите цвята" – чуйте в звуковия файл.
Експозицията може да бъде видяна до 30 април
Снимки: галерия "Интро"
Шестото издание на Фестивала на авторския театър ФАТ ще се проведе от 21 до 23 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". Официалното откриване е от 19 часа с премиерния спектакъл "Замъци в небето" на Атом театър. В тазгодишното издание зрителите ще..
Започва Деветото издание на Националния поетичен конкурс за млади автори "Непознати улици". До 30 ноември ученици от цялата страна могат да изпратят своите стихотворения. Жури ще отличи първите трима в категориите от VII до IX класи от X до XII клас. Финалът на конкурса ще бъде на 9 декември от 16 часа на Панаира на книгата в НДК, а избраните творби..
В Центъра за източни езици и култури бяха представени две книги на д-р Теодора Куцарова, автор и преводач, с участието на проф. Гергана Русева, доц. д-р Антония Цанкова и издателя Любен Козарев. Теодора Куцарова е превела от старокитайски език на оригинала и коментарите, XI в.пр.н.е., Книга първа. Тя "съдържа първия научен превод от..
Излезе от печат първият роман на Мария Македонска "Бели ветрове". Всяка от главите в романа е вдъхновена от народна песен, разказваща основни митове в българския фолклор. През фантастично дългия си живот, който се простира между различни исторически епохи, главната героиня Магда среща Чумата, самодиви, Крали Марко, змейове, речни духове и всякакви..
Конференцията Thinking Literature in Translation, проведена на 13–14 ноември в Зала "Алма Алтер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", се очерта като едно от най-мащабните професионални събития за годината в областта на литературата и книгоиздаването. Събитието събра 40 специалисти от 13 европейски държави, за да обсъдят актуалните..
17 ноември беше Световен ден на недоносените бебета. Статистиките за страната ни и неонаталните грижи, от които зависи животът и развитието на родените..
Курсът се открива в Западния университет на гр. Тимишоара, Румъния. Предназначен е за всички желаещи за се запознаят с езика ни, но най-вече за банатските..
В София се проведе първата балканска среща по наследствен ангиоедем. В Lege Artis чуваме отзвук от събитието и научаваме повече за рядкото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg