За иконата като мост между човешкото сърце и Бог разказва в предаването "Какво се случва“ съвременният зограф Диан Костов:
"Нашата работа, работата на зографите е, чрез материални вещества – бои, четки, дъски, стени – да пресъздадем духа“. Това е причината той да използва в своите икони много символи, да търси нестандартни, а понякога и провокиращи решения. „Символите са ми любими, защото те винаги означават и нещо друго и то е, че освен видимата страна има и една невидима. Това е важно за хората“ – подчертава Диан Костов.
През 2019 г. той е селектиран измежду стотици кандидати за участие в XII Световно биенале за модерно изкуство във Флоренция. Там художникът – зограф показа своята инсталация "Кой си ти?“, която предлага своеобразен поглед към себе си, но пред очите на Бога. В центъра на иконата е поставено огледало с формата на ключалка. "Да се видиш пред Бог е трудно. Някак си не върви да му кажеш – "Аз съм голяма работа". Трябва малко да се смириш" – разказва за творбата си авторът и добавя, че вероятно на много хора няма да им хареса това, което ще видят.
Художникът споделя, че днес се надява да приключи тази ужасна война, която води Путин и която, според него, нанася голям удар върху православието. За възможността да реагира чрез изкуството си е категоричен, че му е трудно все още, защото не открива надеждата, която иска да предаде.
На Велики четвъртък – един от най-важните дни от страстната седмица – в предаването "Какво се случва“ гостува съвременният зограф Диан Костов.
За творческия процес по създаването на иконите, за вярата, за доброто, за бъдещето в църквата и за несигурното настояще – чуйте разговора от звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg