Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пред огледалото с иконописеца Диан Костов

За иконата като мост между човешкото сърце и Бог разказва в предаването "Какво се случва“ съвременният зограф Диан Костов:

"Нашата работа, работата на зографите е, чрез материални вещества – бои, четки, дъски, стени – да пресъздадем духа“. Това е причината той да използва в своите икони много символи, да търси нестандартни, а понякога и провокиращи решения. „Символите са ми любими, защото те винаги означават и нещо друго и то е, че освен видимата страна има и една невидима. Това е важно за хората“ – подчертава Диан Костов.

През 2019 г. той е селектиран измежду стотици кандидати за участие в XII Световно биенале за модерно изкуство във Флоренция. Там художникът – зограф показа своята инсталация "Кой си ти?“, която предлага своеобразен поглед към себе си, но пред очите на Бога. В центъра на иконата е поставено огледало с формата на ключалка. "Да се видиш пред Бог е трудно. Някак си не върви да му кажеш – "Аз съм голяма работа". Трябва малко да се смириш" – разказва за творбата си авторът и добавя, че вероятно на много хора няма да им хареса това, което ще видят. 

Художникът споделя, че днес се надява да приключи тази ужасна война, която води Путин и която, според него, нанася голям удар върху православието. За възможността да реагира чрез изкуството си е категоричен, че му е трудно все още, защото не открива надеждата, която иска да предаде.

На Велики четвъртък – един от най-важните дни от страстната седмица – в предаването "Какво се случва“ гостува съвременният зограф Диан Костов.

За творческия процес по създаването на иконите, за вярата, за доброто, за бъдещето в църквата и за несигурното настояще – чуйте разговора от звуковия файл.

Снимки – БНР и личен ФБ профил на Диан Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15