Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чисто, вкусно, честно или Slow Food

Снимка: slowfood-bg.com
Десислава Димитрова е основател на Slow Food в България и е председател на сдружението. По професия е ботаник в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

От 2004 г., като координатор на Slow Food за България, тя съчетава професионалните си интереси със своята страст към традиционните храни и знанието, свързано с тях, съхранени от предците ни и достигнали до нас благодарение на грижата на местните селски общности.

Водена от убеждението, че на Балканите не може да се претендира за национални граници в разпространението на храните, тя инициира мрежата Тера Мадре Балкани през 2010 г., в която събира сподвижниците на Slow Food на Балканите. Тя е представител на региона в Медународния съвет на Slow Food.

Slow Food е международно движение, основано през 1989 г., което полага усилие за запазването и развитието на хранителното разнообразие и традиции. То привлича вниманието на хората към произхода на храната и ефекта от нашите избори като потребители.

Десислава Димитрова е главен герой в “Нашият ден“:

Slow Food

“Ние сме доброволческа организация. Това, което се случва в България е само благодарение на личната ни мотивация. Мотото на Slow Food е чисто, вкусно и честно. Чисто означава да търсим храна, преживявания и места, в които се диша лесно. Честно за мен е най-важната от трите думи. Това означава – справедливо възнаграждение за производителите и справедливи цени за потребителите.“

Етнботаника

“Етноботаниката изучава връзката между хората и растенията – как хората използват растенията в своя бит. Сякаш наближаваме един период на съществуване на човечеството с ограничени ресурси, с необходимост от по-устойчиви практики, свързани дори с производството ни на храна, а и на живот. Мъдростта, която възрастните хора пазят, е безценна.

За съжаление термините  – “традиционни храни“, “здравословно хранене“, “супер храни“, които се тиражират в публичното пространство, вече доста приличат на една дъвка, която си дъвкал цял ден, изпразнени са от съдържание и сладост. Науката може да им даде смисъл, и когато комуникираме подобни теми към обществото, да отговаряме моментално на въпроса – защо това е супер храна? Защо можем да прескочим авокадото и киноата и да се съсредоточим върху нашите храни?  За съжаление в големия град се отдалечаваме все повече от живота като такъв.“

Чуйте пълния разговор, излъчен на 3 май, в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57