Още от Великден, но особено около Гергьовден, агнешкото по магазините става ключова тема за медиите. Възможно е и за масовите потребители да е така, поне представата за истинска богата гергьовденска трапеза задължително е свързана с крехката плът на милите животинки. Освен тези гастрономически асоциации обаче, все си мисля, че дори у най-младите градски чеда стои някакъв далечен неосъзнат спомен за онази съдбовна връзка между човека и добитъка – стоката, мъката, както са казвали прадядовците ни. Защото животът и добруването им са били пряко зависими от числеността и състоянието на домашните животни – особено на овцете. Така че с благодарност и топлота посвещаваме едно предаване на тези кротки и благи създания.
В края на миналия век доц. Йоанна Кирилова изследва пастирската лексика в четири софийски села – Бракьовци, Искрец, Брезе и Добравица. От разговорите и анкетите с местни жители, родени в началото на века, се очертава картината на бита и поминъка на населението, пряко свързан и зависим от отглеждането на добитък.
Прави впечатление богатството от термини специално за онези животни, които имат стопанско значение според възрастта, пола и предназначението им. Интересни диалектни наименования имат хората, които ги отглеждат, според йерархията и дейностите им. Отделно постройките, приспособленията, предметите, местата за паша, обработването на млякото, търговията и прочие тънкости също са назовани и описани подробно и живописно на местния западнософийски говор.
В звуковия файл можете да чуете и части от разказите на възрастните хора, записани и точно възпроизведени от доц. Кирилова.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg