Когато говорим за Гергьовден, всички си мислим за Деня на храбростта на българската армия, но малко хора знаят, че Гергьовден е празник и на българските етнографи.
Защо етнографите са избрали точно този ден за свой празник, обяснява в “Нашият ден“ Иглика Мишкова от Националния етнографски музей при БАН:
“Етнографите са избрали точно този ден заради самата символика на празника. Това по никакъв начин не е свързано със самия Св. Георги, като начин на възприемането му като светец – войн. Самият ден по-скоро се свързва с народните обреди, тъй като етнографите или днешните етнолози, които някога са извършвали преди всичко описания на различните обредни практики, по-късно правят и множество анализи и разширяват погледа към митологичното мислене на българите.
През 80-те години етнографите са започнали да организират специални срещи, които винаги са се провеждали в “Етъра“. На една от тези срещи се взима решение за обявяване на 6 май за празник на всички, които се занимават с етнография в България.“
“Обяснението на това от по-възрастните хора в гилдията е, че етнографите, които познават традиционната култура, няма как да изберат някой незначителен празник, а напротив, избират един от най-големите – Гергьовден. Причината за това е, че в нашата традиционна култура самият Гергьовден стои дори по-високо от Великден.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg