В СБАЛАГ "Майчин дом“ на 9 май стартираха безплатни консултации и профилактични прегледи за инконтиненция, които ще продължат до 20 май.
Неволното изпускане на урина се нарича стрес инконтиненция и се причинява най-често от повишено налягане в корема. То може да се прояви при рутинни ежедневни дейности, включително спортуване, вдигане на предмети, дори кихане. Причините за стрес инконтиненцията могат да бъдат различни. Незадържането на урина може да се дължи на възпаление на пикочните пътища и образувания по лигавицата. При жените оплаквания могат да се появят в резултат на смъкване на пикочния мехур и матката. Това се случва най-често след раждане по естествен път. Друга причина, която би отключила това състояние, е менопаузата.
"При жените много често след травматични раждания се наблюдават проблеми с уринирането. Счита се, че инконтиненцията засяга 15-20% от всички нормално родили жени. По-голямата част от жените страдат от инконтиненция в периода на менопауза, когато нямаме достатъчни нива на естрогенни. Това са хормоните, които яйчниците произвеждат, когато жената е фертилна, и тогава започва да се проявява това състояние на неволево изпускане на урината, което не е животозастрашаващо, но влияе на качеството на живот. Българката е свикнала да търпи, тя не се обръща към своя гинеколог, по-скоро предпочита тихо да страда, точно за това провеждаме тази информационна кампания, защото има лечение", споделя проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ "Майчин дом“ в "Нашият ден“.
Физиотерапия след раждане
"Физиотерапия след раждане в България не съществува. При жени след раждане е необходимо да се проверява тонусът на мускулатурата на тазовото дъно, за да се прецени каква е вероятността да се стигне инконтиненция. Западна Европа е един добър пример на развитата профилактика чрез физиотерапия за възстановяване на тазовото дъно след раждане. Предложението на СБАЛАГ "Майчин дом“ към МЗ е да започнем да работим активно в посока профилактика чрез физиотерапия“, посочва проф. д-р Иван Костов.
Ракът на яйчниците
Ракът на яйчниците е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света, което засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 240 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчниците, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света. В ранен стадий симптомите на болестта може да са малко, неспецифични или да липсват, което прави по-трудно диагностицирането и лечение.
"Ракът на яйчника е много подмолно заболяване, което протича много тихо и се диагностицира на късен етап, защото яйчникът е вързан за връзки с матката и за нещастие на пациентките, ние го откриваме твърде късно. СБАЛАГ" Майчин дом“ е с най-високо ноу-хау в страната по отношение на оперативното лечение на рака на яйчника, казва проф. д-р Иван Костов.
Целият разговор с проф. д-р Иван Костов можете да чуете в звуковия файл.
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg