Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Костов

Българката е свикнала "тихо" да страда и не търси гинекологична помощ

В СБАЛАГ "Майчин дом“ стартираха безплатни консултации и профилактични прегледи за инконтиненция

Сградата на болница "Майчин дом" в София
Снимка: БГНЕС

В СБАЛАГ "Майчин дом“ на 9 май стартираха безплатни консултации и профилактични прегледи за инконтиненция, които ще продължат до 20 май. 

Неволното изпускане на урина се нарича стрес инконтиненция и се причинява най-често от повишено налягане в корема. То може да се прояви при рутинни ежедневни дейности, включително спортуване, вдигане на предмети, дори кихане. Причините за стрес инконтиненцията могат да бъдат различни. Незадържането на урина може да се дължи на възпаление на пикочните пътища и образувания по лигавицата. При жените оплаквания могат да се появят в резултат на смъкване на пикочния мехур и матката. Това се случва най-често след раждане по естествен път. Друга причина, която би отключила това състояние, е менопаузата.

"При жените много често след травматични раждания се наблюдават проблеми с уринирането. Счита се, че инконтиненцията засяга 15-20% от всички нормално родили жени. По-голямата част от жените страдат от инконтиненция в периода на менопауза, когато нямаме достатъчни нива на естрогенни. Това са хормоните, които яйчниците произвеждат, когато жената е фертилна, и тогава започва да се проявява това състояние на неволево изпускане на урината, което не е животозастрашаващо, но влияе на качеството на живот. Българката е свикнала да търпи, тя не се обръща към своя гинеколог, по-скоро предпочита тихо да страда, точно за това провеждаме тази информационна кампания, защото има лечение", споделя проф. д-р Иван Костов,  изпълнителен директор на СБАЛАГ "Майчин дом“ в "Нашият ден“.

Физиотерапия след раждане

"Физиотерапия след раждане в България не съществува. При жени след раждане е необходимо да се проверява тонусът на мускулатурата на тазовото дъно, за да се прецени каква е вероятността да се стигне инконтиненция. Западна Европа е един добър пример на развитата профилактика чрез физиотерапия за възстановяване на тазовото дъно след раждане. Предложението на СБАЛАГ "Майчин дом“ към МЗ е да започнем да работим активно в посока профилактика чрез физиотерапия“, посочва проф. д-р Иван Костов.

Ракът на яйчниците 

Ракът на яйчниците е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света, което засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 240 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчниците, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света. В ранен стадий симптомите на болестта може да са малко, неспецифични или да липсват, което прави по-трудно диагностицирането и лечение.

"Ракът на яйчника е много подмолно заболяване, което протича много тихо и се диагностицира на късен етап, защото яйчникът е вързан за връзки с матката и за нещастие  на пациентките, ние го откриваме твърде късно. СБАЛАГ" Майчин дом“ е с най-високо ноу-хау в страната по отношение на оперативното лечение на  рака на яйчника, казва проф. д-р Иван Костов.

Целият разговор с проф. д-р Иван Костов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16