Сборникът "Призраци в библиотеката" е посветен на трите житейски и професионални увлечения на Васил Загоров – книгите, библиотеките и фантастиката. Читателите ще открият дълги и къси разкази, весели и тъжни сюжети. Книгата разказва истории за библиотекари, издатели, музейни работници, учени, чиито първоначални обекти на подражание са събирани по време на научните пътувания на автора в страната и чужбина.
Кой е Васил Загоров?
Той е университетски преподавател и учен, доцент по книгознание, библиотекознание и библиография, доктор по журналистика и страстен изследовател на миналото на книгата.
"В този малък сборник с разкази се намират неща, които обикновено остават извън обществения разговор, свързан с книгите, културата, с институциите на паметта. Така че това е една от основните провокации да разкажем нещо, което остава невидимо или в сянката на нещата“, споделя Васил Загоров в "Нашият ден".
Борхес и мечтата му за свободната библиотека
"Това е мечта на библиотекарите, мечта която малко или много беше постигната със създаване на цифровата среда и онлайн културата. Тази среда отключи много призраци. Водещият разказ в сборника е "Библиотекарят“, където класически библиотекар се сблъсква с програмист в един постапокалиптичен свят, в който няма електричество“, допълва авторът.
Книгата е един цивилизационен фактор, без който нашето общество, нашата цивилизация нямаше да се развие по този начин и да има тези постижения. В кориците на една книга има много себичност, графомания и плагиатство.
Целия разговор с Васил Загоров можете да чуете в звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg