Всички знаем, че слънчогледите сочат на изток, но науката не спира дотук, а си задава въпроса защо?
Оказва се, че ориентирани по този начин, цветовете се запазват в по-добро състояние, дават повече и по-големи семки и като цяло се чувстват по-добре. Всичко опира до светлината и топлината на слънцето, науката обаче продължава да се пита защо.
Оказва се, че младите слънчогледи имат специално "поведение" – главата им (capitulum) следва посоката на Слънцето (откъдето и името). Следва го през целия ден и през нощта се преориентира в очакване на изгрева, а това помага за ускоряване на растежа на растението и на цвета, и привлича опрашители.
С течение на растежа стеблото на слънчогледа се втвърдява, за да поддържа теглото на главата и тя губи способността да се движи и да следва Слънцето – при това обаче главите на слънчогледите се фиксират на изток, а причината задълго оставала мистерия.
Тук вече учените започнали да обръщат част от слънчогледите на запад и да сравняват. Първото, което забелязали, е, че цветовете, сочещи на изток, привличали много повече пчели и опрашители сутрин. Останалото време на деня нямало значение.
Обърнатите на изток цветове освобождавали полена си 30 минути по-рано, което съвпада с час пик в активността на опрашителите. Явно има шарки по цвета, видими за опрашителите само под UV светлината на Слънцето.
И след тази информация вероятно гледката на слънчогледено поле, която можете да забележите лете, шофирайки нанякъде, никога вече няма да е същата.
Чуйте този епизод на "Науката не спи" с Никола Кереков.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg