Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Игрите-предизвикателства“ – новите капани в мрежата

Защо децата често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот

Снимка: pixabay

Какви капани за подрастващите крият "игрите-предизвикателства“ в глобалната мрежа, защо децата все по-често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот и само поза ли са непремерените рискове на тази възраст, разказва социалният психолог Светла Живкова.

Един опасен феномен, който е все по-разпространен в последните години са т.нар. "игри-предизвикателства" в интернет. Участниците в тях обикновено са на възраст под 18 години, а предизвикателствата, които приемат (селфита на опасни места, самонаранявания, различни провокативни и опасни действия), имат не виртуални, а съвсем реални, често тежки и дори животозастрашаващи последици.

Според социалния психолог Светла Живкова чрез тази демонстративност на поведението младите хора искат да покажат, че са "над нещата“ и "могат да се справят с всичко“, но в същото време не са готови да понесат последствията, ако изпаднат в беда. Те смятат, че натрупването на лайкове е начинът да се изявят, но тези "победи“ са временни, удовлетворението от тях изгасва много бързо и децата имат нужда от следващо предизвикателство, което ги въвежда в опасен омагьосан кръг.

Дори когато не подтиква към екстремни преживявания, интернет зависимостта оказва негативно влияние върху подрастващото дете. "То стои в мрежата, там е изцяло неговият живот и така се затваря, че това се превръща в неговата реалност. И всъщност това са взаимно изключващи се неща: хем виртуално, хем реалност – но реалност за него; реалност, която не му носи никакъв плюс.“

Според Светла Живкова подобен тип поведение най-често е белег за нарушена комуникация в семейството. Децата се пристрастяват към стоенето в мрежата, защото родителите са твърде заети за пълноценно общуване с тях. Така връзката помежду им се губи и децата намират своеобразен заместител на липсващото общуване в устройствата и дигиталната реалност. Когато вече се е стигнало до там, всеки опит на родителя да възстанови нарушения диалог се приема с отпор.

Много пъти предизвикателното поведение на децата е техният скрит вик за внимание и помощ, а не самоцелна поза и демонстрация. Как да преодоляваме подобни ситуации в семействата си и още интересни наблюдения по темата – в звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25