Все още съществува риск желанието за пътуване да бъде ограничено от появата на нов вариант на Covid-19, ескалация на напрежението в Украйна или рязко повишаване на разходите за живот. Цели държави променят туристическите си потоци. Какво трябва да имате предвид като потребители на туристически услуги през това лято?
В "Нашият ден“ Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" споделя: "Природата на туристическата услуга е такава, доста рискова и много често има разминавания между представите на туриста, картинките в офертата, написаното в договора и реалността“.
В допълнение той посочва, че проблемът е в това как потребителят може да бъде ефективно обезщетен за това, което се случва. Понякога в по-тежки ситуации, както бе с кризата с Covid-19, все още има нерешени случаи с хора, които са си дали парите преди две години и все още не са получили нито екскурзия, нито парите си обратно.
Застраховка за отмяна на пътуването не бива да се бърка със застраховката срещу фалит
Тази застраховка не покрива рисковете на туроператорите. Тя покрива рисковете на самия турист. Опасността е, ако туроператори консултират потребителите и им обещават, че тази застраховка ще покрие риска на туроператора, ако той утре отмени пътуването, което няма да бъде вярно.
"Важно да се прави разлика между пакетно пътуване, сключено с конкретен туроператор, и резервации, направени по интернет. В първия случай имаме доста права и законът ни пази, а във втория случай поемаме по-голям риск“, посочва експертът.
Чуйте повече от звуковия файл.Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg