Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот в хармония с природата

Снимка: Българска фондация Биоразнообразие

България притежава едно от най-богатите в Европа и най-съхраненото биологично разнообразие благодарение на географското си положение, климатични условия и релеф. На 22 май ежегодно се отбелязва Световният ден на биоразнообразието. Логото тази година е "Изграждане на общо бъдеще на планетата за всички живи същества“.

Биологичното разнообразие е животоподдържащият фактор и има решаващо значение за хората по причини, свързани както с околната среда, така и с опазването на климата. В допълнение, то е жизненоважно за опазването на здравето на хората и за поддържането на икономиката.

Как биоразнообразието би могло да е в подкрепа на поминъка на хората?

Благодарение на биологичното разнообразие човечеството осигуряването на храна, прясна вода и чист въздух. Оказва роля в поддържането на природното равновесие. То е от жизненоважно значение за околната среда и за борбата с изменението на климата. Има съществено значение за здравето и за предотвратяването на разпространението на инфекциозни болести.

Редакторът Христина Симеонова коментира в "Нашият ден“: "Желанието ми като родител е да възпитавам по-добре детето ми в уважение към природата – отношение към природата и въобще моето човешко отношение към подобни теми, които са изключително важни и определящи за живота ни. Няма как това да не изостря вниманието ми. Темата за биоразнообразието би следвало да бъде на фокус всеки ден."  

В България има много резервати, но част от тях са недостъпни за посещения. "Това са строги резервати, където няма възможност дори да се извършват дейности по тяхната поддръжка. Там всичко се случва по естествените закони на природата. Докато в поддържаните резервати човек може да мине само през определени места, за да види безкрайно редки растителни и животински видове", допълва тя.

Крайречните гори

Лонгозните гори представляват крайречни гори в долните течения на черноморските реки – Батова, Камчия, Ропотамо и Велека, където най-силно се чувства смекчаващо климатично влияние на морето. Такива гори в Европа има само в България и в Южна Франция. За опазване на лонгозните гори по поречието на река Камчия в низината Лонгоза са създадени резерват "Камчия“ и защитената местност "Лонгоза“. Те се припокриват и със защитената зона от Натура 2000 "Комплекс Камчия“. През 1951 г. е създаден резерват "Горна Топчия“ за опазване на лонгозни гори по поречието на река Тунджа.

"Да си уважителен към природата е едно от най-важните неща“, посочва Христина Симеонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Българска фондация Биоразнообразие


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45