Скритите послания, историите и думите между страниците, търсим заедно с писателя Благой Иванов в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура.
“Словото е участ, отговорност, но и привилегия. То е пряк резултат от нашето съзнание, от нашата мисъл. Мисълта може да изчиства езика и езикът може да изчиства мисълта. Това е преди всичко една привилегия за мен“, казва писателят в “Нашият ден“ и подчертава:
“Невежеството е сила, но само привидно. Смятам, че общество без просвета е общество без бъдеще. Безпросветните хора, които взимат решения, взимат такива, които нямат дългосрочен положителен ефект. Тези неща са обречени или да разрушават, или да бъдат разрушени.
Трудно е, когато зависиш от хора, които не са на “ти“ със своя собствен език, с езика, на който общуват с теб и с този, на който ти общуваш с тях. Езикът е инструмент за комуникация., ако той е повреден, се поврежда целият механизъм.
Трябва да се стремим да поддържаме тази машина, за да поддържаме и самото общество. Не се ли стига до войните именно заради повредената комуникация и общуване?!“
Според него, когато четеш изживяваш множество животи:
“Това не са само животите на персонажите или на автора, това са и твоите собствени животи. Една от най-важните характеристики на човека е емпатията, когато четеш тя се засилва.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg