В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, актрисата Илка Зафирова влезе в ролята на Главния герой в “Нашият ден“.
Преди дни тя беше удостоена с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за особено значими заслуги в областта на културата и изкуството. Отличията по традиция се връчват в навечерието на 24 май.
Илка Зафирова е една от най-обичаните от публиката български актриси, която с ярките роли се превръща в име емблема на българския театър.
Носител е на множество награди, сред които "Аскеер" за главна женска роля в "Свекърва" от Антон Страшимиров, награда ИКАР за цялостно творчество - 2016 г., награда "Златното перо" за изключителен принос към българската култура и изкуство.
“Това е най-любимият и хубав празник! Честито на всички! Хора, обичайте се, обичайте България, защото тя е нещо необикновено! Трябва да я обожаваме!“, призовава актрисата в “Нашият ден“.
Пази спомена за…
“Пазарджишкият е най-любимият ми театър, от тези, в които съм попадала. Там трупата беше изключителна. Самият град ни обичаше много. В миналото театрите в по-малките градове трудно се пълнеха, не знам как е сега. Оскърбително е, когато си репетирал два месеца, да играеш пред салон с десет души.
Друго е да имаш публика и да усещаш как диша с теб, как одобрява или не харесва героя ти, това е съвършено друго преживяване.“
“Миналата година напуснах театъра, защото разбрах, че трябва да влязат млади хора, да му придадат дух. Не бях принудена да го правя, но реших и напуснах“, разказва още тя.
Различни ли са младите в театъра?
“В момента се снимат много филми и младите участват там. Да снимаш кино е много приятно и им дава някакъв допълнителен принос към финансите и към живота, защото заплатите не са големи“, посочва Зафирова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg