Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Зиновиев: Енергетиката ще има тотално различна форма и архитектура

Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността

Владимир Зиновиев
Снимка: УНСС

В състояние ли България да извърви трудния път за сигурност и устойчиво енергийно развитие? Ако оставим настрана темата за социалната справедливост, то по отношение на политическата справедливост сме на прав път?

"Има съществено несъответствие до разбирането на засегнатите социални групи от населението и по отношение на управлението на плановете за тези политики, за постигане на този преход. От друга страна, има конфронтация. Дори на ниво ЕС се водят сериозни дебати в посока дали природният газ може да е горивото на прехода, и от друга страна, доколко може да се гледа на ядрената енергетика като зелена енергия. Различните държави и различните икономики със сериозна индустриална ориентираност, в това число и енергийна индустрия, се развиват по един съвсем различен начин. Те интерпретират по интереси техните национални икономики и политики в индустрия и енергетика“. Това заяви за "Нашият ден“ доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура в УНСС.

"Енергетиката – такава, каквато я познаваме и в България, и в Европа, а в голяма степен и в световен мащаб – ще претърпи тотално преосмисляне и ще изглежда тотално различна по форма и архитектура“, допълва експертът. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Няма демократично управление, при което гражданите биха били готови да подкрепят политика, която ги лишава от самостоятелност и благосъстояние за сметка на чуждестранни корпоративни интереси. Колкото по-ефективно се гарантира свободната конкуренция, толкова по-малко ще бъдат рисковете пред енергийната система и сигурността в резултат от все още доминиращата енергийна зависимост от руския газ не само в България, но и в Европа.

"Новите технологии, които навлизат, все повече са свързани с цифровата енергетика. Например защитата на един фотоволтаичен парк, в който инвеститорите комуникират с wi-fi връзка. Това може да бъде точка на уязвимост. И като стигнете до критичната инфраструктура, хакерски атаки са повод за съществени проблеми и стресове в системата", посочва доц. д-р Владимир Зиновиев. 

Повече можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51