“Социалните мрежи, троловете, пропагандата и тролските ферми със сигурност са неща, които съществуват, но те влияят в едни или други социално-икономически условия. Те не са се появили отникъде и инсталирани в нашето общество“, казва в “Нашият ден“ социологът Стефан Георгиев:
“Има разделения, които са отвъд пропагандата, която битува в тях. Разделения, които пораждат ниско доверие. Трябва да си отговорим на въпроса, ако доверието в българските институции, например в българския парламент и българското правителство, в съдебната система е ниско – каква е причината за това?
Ако бедността и неравенството се увеличават, дали това е фактор, който се обуславя от социалните мрежи. Връзката е по-скоро обратната – имаме ниско доверие в институциите, които може би в отделни моменти не работят ефективно, имаме разделение по отношение на социално-икономически условия, доходи, неравенства, които карат българските граждани да се чувстват по-зле като граждани тук и сега и пропагандата влияе по-лесно.“
Разделение и пропаганда
“Иска ми се да се опитваме да мислим в различни пластове, когато говорим за един или друг рецидив в нашето общество. Ако започнем да мислим разделенията – имаме фили и фоби, преди няколко месеца се деляхме много активно на ваксери срещу антиваксери. По-рано се деляхме на граждани и селяни. Ако започваме да си обясняваме всичките тези деления само през един или друг феномен – пропагандата, тролските къщи и т.н., може би няма да стигнем много далеч.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg