Според СЗО повече от 70% от нашето здравно състояние зависи от здравното ни поведение и значително по-малко от медицинската грижа.
Знаем, че децата и подрастващите се нуждаят от разнообразно и здравословно хранене. Небалансираното хранене в тази възраст може да е причина за появата на заболявания в по-късен етап от живота. Децата трябва се хранят здравословно и това ще подобри тяхното нормално развитие, както и ще предотврати затлъстяването и бъдещите заболявания.
"Когато говорим за профилактиката в детска възраст, ние започваме от бременността на майката, защото тя е околната среда за детето, което израства в нейната утроба. Бъдещите майки, трябва да помислят за своето хранене и привички си, като консумация на алкохол и тютюнопушене. Това е един от големите проблеми в нашата страна. Когато има социално приемливи зависимости към подобни неща, предопределяме факторите на развитието на нашето дете“, казва в "Нашият ден“ проф. д-р Ружа Панчева от катедра "Хигиена и епидемиология" в МУ-Варна и допълва:
"Начинът на хранене на детето има отношение към нервно-психичното му развитие, в това число и към развитието на мозъка и ретината. Има значение за социалното взаимодействие между детето и майката. Кърменото дава възможност за такъв по-активен контакт. Но, ако майката не може да кърми, алтернативният начин на хранене са млеката за кърмачета и това по никакъв начин не нарушава връзката между майката и детето“, казва проф. д-р Ружа Панчева.
Има определени препоръки за здравословно хранене и те са съобразени с възрастта и потребностите на децата. Описани са в съответните български наредби и трябва да бъдат спазвани. Каквото и диетично хранене да налагат родителите на децата си, те трябва да се съобразяват с тези препоръки.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg