Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захари Нанков

Танцът като особен вид комуникация

Захари Нанков
Снимка: БНР

В ролята на главен герой в предаването "Нашият ден" влиза Захари Нанков. Той е един от най-емблематичните български танцьори. Но той е и хореограф и преподавател. Роден е в София в „зората на промените“ и се чувства като дете от тази вълнуваща епоха. В целия му род няма никой, който да се е занимавал с танци. Почти на 16 е, когато опитва с уличните танци, на 19 открива класическия танц и постепенно започва да разширява познанията си. Дипломира се в програмите "Гражданска и корпоративна сигурност" и "Археология" в НБУ, а после и като магистър по балетна режисура в АМТИИ в Пловдив. 

Ето какво споделя Захари Нанков: "Любопитството към света трябва да е водещо. Да търсиш винаги начини, да ставаш по-добър, да търсиш нови хоризонти където да се развиваш – дали ще е танцът, дали ще е нещо друго. Това е богатство“. Определя себе си като търсещ, подвижен, позитивен и любопитен. 

По пътя си танцьорът среща чудесни хора и преподаватели, които "отворят много прозорци". Твърди, че всичко това му помага да разбере по-добре танца, защото той е свързан с обществото, с езика на времето, с музиката, с политиката – накратко, с всичко.

 Класическият и уличният танц

"Класическият танц произлиза от двореца, където едно елитарно общество търси начин да се забавлява. Това е начин те да комуникират. Танцът е бил и все още е вид комуникация. Той просто произлиза от различни места. Уличният танц произлиза от улицата, но отново е свързан с хора. Той се ражда в мултикултурна среда", допълва младият танцьор. 

През 2008 г. Захари Нанков създава танцовото студио "Hyphers", чиято основна цел е да развива у младите култура на движение и отношение към изкуството на танца. Вярва, че неговият ментор и учител Цветанка Гергинова е главният виновник за съществуването на школата. Всичко се оказва едно постоянно търсене – на нови идеи, изразни средства, превъплъщения, дори проблеми, които да поставя на сцената.

За магията на танца и мултимедийния танцов пърформанс “TRAPтайм“ 

“TRAPтайм“ търси общото и различното между две наглед много противоположни и отдалечени във времето епохи – Началото на XX век и разцвета на музикалния стил рагтайм и нашето съвремие, погледнато през призмата на “Trap“ музиката и култура. Танцовият пърформанс лавира между документалистиката и дивертисмента, между тренда и въпросите, оставащи с отворен отговор, между забавните рагтаймове и тежките трап бийтове. Танцовият език ще предизвика сетивата с комбинации от американски степ, танцовата пластика, вдъхновена от съвременната култура, и разбира се, от социалния танц и неговата промяна.

На 13 юни от 19.30 часа в Сити Марк арт център престои премиерата на мултимедийния танцов пърформанс “TRAPтайм“ . 

Посланието

"Бъдете добри, бъдете вдъхновени. Давайте любов и тя ще се върне към вас", казва Захари Нанков.

Целия разговор със Захари Нанков можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – НБУ и “TRAPтайм“
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53