Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хиляди нападнаха Белоградчик, Видин, Лом"

Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история

Снимка: Уикипедия

Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история. Големи групи от селяни от българския северозапад излизат да си търсят правата. Размирното и често враждебно към Цариград управление на Осман Пазвантоглу преди близо половин век във Видин е направило вилаета избухлив, а веянията от запад и северозапад носят дъха на свободомислие и бунт.

Белоградчик, Раковица, Лом, Грамада, Старопатица, Урбабинци и десетки още села въстават и зле въоръжени или изобщо невъоръжени селяни с хиляди се стичат към сборните пунктове. В разговор с историците професор Пламен Митев, професор Росица Градева и Маргарита Радулова от Историческия музей във Видин става дума за причините и последиците от тази голяма и предхождаща Априлското въстание буна. 

Какъв е пръстът на Сърбия и особено на Руската империя за подклаждане на желанието за въоръжено въстание, какъв е приносът на унгарците и поляците след Унгарската революция и идването на бежанци във Видин, разказва проф. Градева. 

Според професор Пламен Митев ние следва да признаем, че още през 40-те и 50-те на 19-и век имаме наличие на много масово и много организирано движение за национално обособяване. 

Маргарита Радулова пък от Видинския исторически музей запознава с интересно свидетелство на жител на Грамада, който не се бои да пише до Високата порта и да разкаже ефектно за притесненията на местното население. 

В Раковишкия манастир днес има плоча на събралите се преди въстанието първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

Снимки – Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40