Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

| обновено на 08.01.25 в 11:40
Снимка: facebook.com/pages/Площад Хаджи Димитър, Сливен

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите.

В ефира на "Нашият ден" темата коментира арх. Слава Савова. Според нея молба от частно лице е довела до мобилизация на различни институции с цел изключване на публична държавна собственост от границите на парка. Тя подчерта, че до момента не е представена обосновка за подобни действия.

"Това юридическо лице вече използва държавен имот като частен – територията е преградена, охранявана с камери и достъпът е ограничен чрез три врати. След протестите една от вратите временно беше оставена отворена, но това продължи само кратко време", разказа арх. Савова.

Става дума за 12 декара в близост до долната станция на лифта, което според нея поражда опасения за бъдещо изключване на още територии от парка. Архитект Савова посочи, че на 14 ноември Общинският съвет в Сливен е приел две решения, разрешаващи създаването на селищни образования, което според нея може да доведе до урбанизация на защитената територия. "За да бъдат реализирани строителни проекти, тези земи първо трябва да бъдат извадени от границите на парка", допълни тя.

Участничката в протестите Диана Паскалева-Цанева, жител на Сливен, изрази емоционално своето възмущение: "Научих за случващото се от публикация във Facebook, като предложение на кмета, одобрено от Общинския съвет. Много ме заболя, защото нашата планина е свещена. Тя е защитена територия и не бива да се посяга на нея."

Тя подчерта важността на природния парк като място за отдих, духовност и запазена природа, която е неразделна част от живота на жителите на града.

Протестите срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни" показват високата ангажираност на местната общност с опазването на природата. Гражданите ясно заявяват своята позиция за съхраняване на територията на парка и изразяват опасения от бъдеща урбанизация.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25