Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парче от най-стария метеорит в Слънчевата система може да се види в София до септември

На днешния 6 юни е роден Дейвид Рандолф Скот – американски астронавт, командир на “Аполо 15“ и един от дванадесетте хора, стъпили на Луната. В София пък до септември може да се види парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.

От 28 януари Национален музей „Земята и хората“ представя временната изложба „Раждането на Луната – геоложка история“, организирана от Националния център за научни изследвания (CNRS), Франция.

Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана интерактивно и вълнуващо в  постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.

Изложбата ще продължи до септември и се организира по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания към Европейския съюз. 

“Историята на Земята и Луната са изключително свързани. И двете са родени в гигантски сблъсък между Протоземята и Теа, планета, която е със сегашните размери на Марс“, д-р Петко Петров от НМ "Земята и хората":

“Този сблъсък е довел до стопяването и изпаряването на цялото вещество на тези две планети и от получилия се голям огнен облак, който се е въртял изключително бързо, в рамките на около два дни се е кондензирала Земята. Тя представлява една огромна топка от стопена магма.

Луната е събирала в продължение на 1000 години остатъците от този голям облак, наречен Синестия.“

В “Раждането на Луната – геоложка история“ нещата не започват с гигантския сблъсък, защото той е едно от поредицата събития, които са се случили в новосъздаващата се Слънчева система, затова историята на образуването на Луната и Земята е неотменна част от образуването на Слънчевата система и точно така започва и разказът в експозицията.“

Българската следа

“При нас се съхраняват архивите и колекциите на проф. Иван Бонев, сред тях е точно българската следа. В рамките на проекта “Изследване на лунния грунд“, пробите, които са взети от Луна 16 през 1970 г., за които е дадено много малко вещество, по-малко от един грам. Въз основа на този един грам прах, учените – проф. Бонев, Станишева и Арнаудов от БАН - са успели да извадят практически всичките важни изводи, които са потвърдени после от другите изследователи“ разказва още д-р Петров.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10