На днешния 6 юни е роден Дейвид Рандолф Скот – американски астронавт, командир на “Аполо 15“ и един от дванадесетте хора, стъпили на Луната. В София пък до септември може да се види парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
От 28 януари Национален музей „Земята и хората“ представя временната изложба „Раждането на Луната – геоложка история“, организирана от Националния център за научни изследвания (CNRS), Франция.
Изложбата разказва за образуването на Луната, в контекста на геоложката еволюция на Земята и Слънчевата система, скалите и минералите, образуващи нашата планета и голяма част от обектите около нас. Тази вълнуваща геоложка история е разказана интерактивно и вълнуващо в постери, 3D модели, холограми, видеопрожекции, образци от минерали, скали и метеорити, сред които и парче от най-стария метеорит в Слънчевата система.
Изложбата ще продължи до септември и се организира по проект, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания към Европейския съюз.
“Историята на Земята и Луната са изключително свързани. И двете са родени в гигантски сблъсък между Протоземята и Теа, планета, която е със сегашните размери на Марс“, д-р Петко Петров от НМ "Земята и хората":
“Този сблъсък е довел до стопяването и изпаряването на цялото вещество на тези две планети и от получилия се голям огнен облак, който се е въртял изключително бързо, в рамките на около два дни се е кондензирала Земята. Тя представлява една огромна топка от стопена магма.
Луната е събирала в продължение на 1000 години остатъците от този голям облак, наречен Синестия.“
В “Раждането на Луната – геоложка история“ нещата не започват с гигантския сблъсък, защото той е едно от поредицата събития, които са се случили в новосъздаващата се Слънчева система, затова историята на образуването на Луната и Земята е неотменна част от образуването на Слънчевата система и точно така започва и разказът в експозицията.“
Българската следа
“При нас се съхраняват архивите и колекциите на проф. Иван Бонев, сред тях е точно българската следа. В рамките на проекта “Изследване на лунния грунд“, пробите, които са взети от Луна 16 през 1970 г., за които е дадено много малко вещество, по-малко от един грам. Въз основа на този един грам прах, учените – проф. Бонев, Станишева и Арнаудов от БАН - са успели да извадят практически всичките важни изводи, които са потвърдени после от другите изследователи“ разказва още д-р Петров.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg