Не всяка слънчева светлина е еднаква. Времето от деня, сезонът и географското положение – всичко това има отношение към интензивността на слънцето.
Времето за естествена защита на кожата е по-кратко, когато сте навън по средата на деня в разгара на лятото – например, ако сте в планината, защото UVB радиацията се увеличава с увеличаването на надморската височина.
До морето пък UV лъчите се усилват чрез тяхното отразяване във водата. На тропиците, когато слънцето е в летния си зенит, UV светлината изминава по-кратък път през атмосферата на земята, което също я прави по-интензивна.
Как да се грижим за кожата си през лятото, коментира в "Нашият ден“ д-р Маргарита Къчева, дерматолог от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.
"Наблюдават се дори изгаряния на кожата в градски условия. Предупреждаваме пациенти да бъдат изключително стриктни, когато са на почивка на морето или планината. Вече има нужда да спазваме слънцезащита дори и в градски условия“, допълва д-р Маргарита Къчева.
Вредите от слънцето
Натурална защита срещу слънце няма. Когато се използват слънцезащитни продукти и слънчевото изгаряне е било възпрепятствано, след слънчеви бани кожата не във върхова форма.
Слънцето, вятърът и жегата я изсушават. Точно заради това хората не трябва да се доверяват на реклами, свързани с продукти, базирани на натурална основа.
Слънцезащитният продукт за кожа трябва да е с широк спектър на действие със слънцезащитен фактор от 30 до 50.
При леко изгаряне могат да се приложат хидратиращи и охлаждащи компреси, съветва дерматологът.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg