Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интеграцията на децата в света на възрастните или може би обратното е много по-вярно

Снимка: Rawpixel

Любопитен за онова, което крие непредсказуемият живот за теб, вървиш крачка по крачка натам, накъдето ти подсказва усетът, на който безусловно се подчиняваш, но в който само след няколко години и един куп разочарования ще започнеш успешно да се съмняваш. Изобщо не се страхуваш и да тичаш натам, чувстваш се толкова недосегаем, сякаш не просто денят, а цялото време на света е за теб – по мярка ти е и направо ти отива. И точно толкова си и уязвим, още обаче не знаеш, че това ти е най-силното качество. Чист си и чист влизаш в живота, оставяш го да те издига и сваля без притеснения. Не се страхуваш, че ще бъдеш наранен, ти дори това искаш – да опиташ вкуса на истинското живеене. Дете си и всичко е толкова просто, а някой възрастен идва и ти отнема привилегиите. На всичкото отгоре този възрастен накрая се оказваш самият ти. Не е нужно да питаш честно ли е – такова е, каквото е и може би и в това има смисъл.

Трябва ли обаче да бъдеш вписан в този свят на съмнения, счупени мечти, идеали и убеждения? Да бъдеш вграден като уред за бързо и лесно съществуване? Ти ли точно – детето, което вижда красивото във всеки детайл, та дори го и създава, което се радва на нещата, смятани от другите за обикновени и вече ненужни – трябва да бъдеш интегриран в света на възрастните, или пък възрастните трябва да пренебрегнат ужаса си и да потърсят отново чистото в себе си?

„Какво се случва“ зададе този въпрос. В разговор за интеграцията на децата в света на големите и за това, което виждат през очите на родителите си и на възрастните въобще.

Д-р Ралица Филипова, журналист, преподавател в НБУ и автор на помагалото за деца с дислексия "Тити рисува букви", но преди всичко най-големият колекционер на детски усмивки, започна кампания по интеграция на украински деца и семейства в живота отвъд страха – чрез арттерапия, игри и творчески работилници. Според нея човекът е като къща, която крие прекрасна вселена, но за да отключиш вратата ѝ – трябва да намериш правилния ключ за нея. С децата не е по-различно. Те са беззащитни пред света и имат склонността да се затварят в себе си, когато усетят идващата заплаха. А тя най-често са именно възрастните, които отварят вратата с шперц поради липса на търпение и време, и наличието на голяма доза страх.

Покрай работата си с децата д-р Филипова разбира, че може би по-голяма нужда от интеграция имат самите възрастни. Те трябва да бъдат приобщени в света на децата и да инвестират в техните усмивки.

Зад кампанията, която цели да помогне на украинските деца да превъзмогнат кошмара от войната, застават много доброволци – студенти, актьори, приятели и съмишленици. Арттерапиите, които са колкото за децата и техните родители, толкова и за самите "терапевти", се провеждат всеки четвъртък и петък от 16.30 до 18.00 часа в Къщата на София. Там възрастните провокират усмивки, а децата им преподават уроци по достойнство, търпение и спокойствие и демонстрират лекотата на битието, макар да са били свидетели на ужаса.

Ралица Петрова разказва повече за тези малки ключалки и точния ключ за тях в звуковия файл.

На 3 юли пък Александра Алгафари ще разкаже на желаещите да чуят "Какво виждат децата през очите на родителите си". В "Какво се случва" психотерапевтката обясни колко по-приятен би бил животът на големите, ако се опитат да запазят детския си пламък и гъвкавостта, с която малките умеят да играят със света си.

Повече от нея в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10