Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга разкрива психологическите маркери на българската национална идентичност

Снимка: bg.wikipedia.org

При всяко положение националната идентичност е нещо много важно за всеки от нас, дори и да не я осъзнаваме.

Ние я усвояваме най-вече в семейството още като много малки деца. Според д-р Ясен Димитров това, че не я осъзнаваме, я прави още по-силна.

Ясен Димитров е психолог, има интереси в социалната психология, обществените процеси, работил в България специализирал в Австралия, от доста години се занимава с изследвания, едно от тях е точно върху националната идентичност.

Неотдавна изданието излезе на книжния пазар със заглавие "Какво ни прави българи: разкриване маркерите на българската идентичност".

Авторът се фокусира върху един макросоциален феномен, какъвто е националната идентичност, като изследва обхвата, границите и спецификата на психологичното ДНК на българина.

В текста се прави задълбочен анализ на различните елементи на идентичността и умело се използва теоретичната рамка на психоанализата, в частност психология на голямата група и забележителната концепция на Вамик Волкан.

“Положителните ни черти като българи са много, най-голямата от тях е силната способност да оцеляваме“, казва в “Нашият ден“ Ясен Димитров и допълва:

“Както нашето ДНК има маркери, така и народопсихологията ни има. Единият от тях е свързан с много силно  оцеляване. Двата маркера, които са хванати в изследването, са свързани с това какво се предава в умовете на децата. Първият се нарича “избрана групова травма“ – какво мислим, че най-силно ни е травмирало, откакто съществуваме като нация. Второто нещо са споделените поводи за гордост. При нас маркерът “травматичност“ е много по-силен.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15