Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Светозар Бенчев с юбилейна изложба

13
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

В галерия "Академия", пространство за изкуство в Националната художествена академия, се представя самостоятелна изложба на проф. Светозар Бенчев, която отбелязва и един негов юбилей. Експозицията има заглавие: "Морски чудовища и…" живопис и обекти, като идеите на художника са разположени в два водещи цикъла: "Морски чудовища" и "Разстреляни артефакти". 

Светозар Бенчев следва своя линия в изкуството и тя е осмислена, вътрешно мотивирана и категорична. В картините му преобладава черното и бялото и на места приглушен цвят, защото концентрирано и без украса  предават тайнството на тази успоредна реалност и пространство.


И тук цитираме думи на Ружа Маринска, която откри изложбата на Светозар Бенчев подчертавайки, че "…Той е от художниците, които следват своя линия в изкуството. И тя е осмислена, вътрешно мотивирана и категорична. Личният му почерк в живописта го открои като оригинална фигура в съвременната визуалност със своя пластически тембър. Той се наложи със свои любими образи-знаци, своя техника, свои предпочитани мисловни медитации, на които остава верен и в тази изложба".

Ружа Маринска и Светозар Бенчев
Ружа Маринска и Светозар Бенчев

В звуковия файл чуйте Светозар Бенчев как развива идеята си за изложбата със заглавие "Морски чудовища и…"


Експозицията може да бъде видяна до 26 юни.

Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27