Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак

В Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков се откри изложбата "Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак". Тази експозиция е особено ценна за жителите на града – те пазят в сърцата си памет за художника, а той ги е обезсмъртил в своите рисунки.

Калейдоскоп от образи, съхранени във виртуозни драски с усмивка и обич... Така определя творчеството на своя знаменит баща Домника Чакърова - Даскалова.

Васил Чакъров - Чак не е от най-шумните имена, но той е голям майстор на акварела, маслената техника, рисунката и шаржа. Оглеждайки голямото наследство, което е завещал, доц. Ружа Маринска предлага един дългосрочен проект и оттогава всяка година до 2024 г., когато се навършват 90 години от рождението му, се планират по две-три изложби на различни места с различни техники и различна тематика. Васил Чакъров е работил много – просто е невероятно как е съвместявал учителската си практика с това голямо творчество.

Доц. Ружа Маринска, дългогодишен изследовател на живота и творчеството на Васил Чакъров, разказва в "Артефир":

"През есента в Дома на хумора в Габрово ще бъде показана голяма изложба "Васил Чакъров – шаржове, карикатури и колажи". А тази изложба, от една страна, е част от дългогодишен проект за представяне на творчеството на Васил Чакъров. Докато я подготвях и преглеждах огромния материал, натрупан в папките и кашоните на художника, видях, че има една част, свързана с неговото дълго житие-битие в Самоков. Макар и роден в кюстендилското село Багренци, Чакъров е прекарал целия си живот в Самоков. И е естествено той да рисува самоковци – да рисува колегите си учители, художници, поети и културни дейци от града. Да рисува учениците си... 

Експозицията е любопитна, защото рисунките и шаржовете са много качествени – на нивото на всичко, което Чакъров ни е завещал. Независимо от това, че героите са местни. 

Всички образи са видени от художника живо, остро и характерно – в различни техники. Любопитно е, че тази изложба по своеобразен начин е интерактивна, защото някогашните деца днес вече са хора на възраст и те се разпознават в рисунките на някогашния свой учител. Той е имал голям авторитет не само в Самоков, но и между колегите и учителите си из цялата страна. 

Това е на нивото на Васил Чакъров – една качествена и висока изложба, а от друга страна – тя е приятна, любопитна и забавна. Разкрива една друга страница от творчеството му. По времето, когато рисува тези шаржове, Чакъров вече се е наложил като майстор на акварела и на други техники. Но това е било някаква негова вътрешна потребност. И ето, че е налице един материал – любопитен и интересен – който заслужава внимание и на по-широката публика."

Експозицията остава в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков до 30 юни 2022 г.

Чуйте повече от звуковия файл.

Васил Чакъров е роден е през 1934 г. в кюстендилското село Багренци, но почти целият му професионален и творчески път преминава в Самоков. Продължител на мисията на самоковските зографи, призвани да пресътворяват света в образ и багра. 

Васил Чакъров - Чак организира самостоятелни изложби в Кюстендил, в София, в Самоков. Участва в множество окръжни и общи експозиции в Съветския съюз, Полша, Унгария, Чехословакия, Дания. 

Носител е на Националната награда за живопис "Захарий Зограф“, 2008 (съвместно с Магда Абазова). 

Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, галериите в Кюстендил, Самоков, Благоевград, Сливен, Добрич, Балчик, Дома на хумора в Габрово, Министерството на образованието и науката, учреждения и частни лица. Творби на художника има и в Германия, Франция, Италия, Гърция, Израел, Мексико, САЩ и др.

Снимки – ХГ "Проф. Васил Захариев" – Самоков

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселин Ранков: Ако започнем да правим изкуство, както дишаме, ще бъдем големи артисти

Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..

публикувано на 18.05.25 в 16:25
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40