Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Велчев:

Политическият дебат става грозен и абсурден

Снимка: Веселина Миланова

Петима депутати и подалият оставка спортен министър Радостин Василев заявиха, че свалят доверието си от Слави Трифонов и напускат групата на "Има такъв народ" в парламента. Това стана ясно след изявление вчера. Последваха пресконференции на ПП и на ИТН. Ситуацията в страната, може да бъде описана с думите на поета Пейо Яворов "Когато гръм удари".

"Гърмът удари миналата седмица. Но това ехо произвежда някакви вибрации под формата на медиен шум, на който ние сме свидетели ежедневно. Този медиен шум става все по-грозен и по-отблъскващ. Политическата картина в страната става все по-странна. Грозен става дебатът, все по-личностен и е сведен до някакви нападки и замерване с компромати“. Това казва в интервю за "Нашият ден“ политологът Калоян Велчев.

"ИТН произвеждаха все по-странен скандал и все по-ненужен, за да се стигне до тази ситуация днес. Колкото до БСП – те изглеждаха като "гнилата ябълка“ на коалиционния клон. От гледна точка, че те са единствената доста по-ясна и системна партия в този кабинет", допълва политологът.

След разпада на това мнозинство изглежда невъзможно да се формира каквото и да е мнозинство в парламента, особено след разцеплението на ИТН.

Според експерта всички варианти са на масата. Вариантите са три: управляващото мнозинство някак да оцелее и да продължи да управлява в някакъв малцинствен формат. Вторият вариант – алтернативно мнозинство, което да сформира временен кабинет, и третият вариант – предсрочни избори.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00