Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са украинските деца за нашата образователна система?

Варна - в детския център за украински деца “Усмивки за Украйна”.
Снимка: БГНЕС

През новата учебна година няма да има проблем с интеграцията на украинските деца в българските училища, каза по-рано министърът на образованието Николай Денков.

Към момента в образователната система има 523 украински деца. Системата може да поеме между 20 и 40 хиляди. Условието – ваксиниране по българския имунизационен календар. Огромна част от украинските деца завършват учебната година онлайн и по украинската програма.

“Образователната система може би е единствената, която имаше подготовката за работа с деца-бежанци, още от преди украинската криза. Още с предишната криза, по време на войната в Сирия, се изгради една система. Приеха се необходимите нормативни документи, за да има процедура за достъп на децата до българските училища“, казва в “Нашият ден“ Ива Парцалева от Върховния комисариат на ООН за бежанците и пояснява:

“От 2017 г., когато се прие конкретната наредба, съвместно с МОН работим по обучаването на учители и тяхната подготовка за работа с тази целева група. Министерството на образованието беше положило предварително усилия, за да може да не бъде напълно изненадано от тази нова вълна от бежанци.“

Тя посочи още, че децата на украинските бежанци масово продължиха да учат онлайн в Украйна през годината:

“Държавата там доста бързо успя да се организира и да предостави в почти всички райони такава възможност за своите ученици. Затова през учебната година, която мина, имаме сравнително малък процент деца, записани в училище у нас.“

Имаме 1311 заявления, подадени от граждани на Украйна за записване на деца в детски градини и училища. 82 деца по данни на МОН са започнали да посещават детски градини и 439 – училище, което е много нисък процент на фона на тези над 35 000 деца, които са в България.

Според нея продължаването на онлайн обучението не е най-добрият подход и е добре в Министерството на образованието да се мисли как тези деца да бъдат информирани по процедурата за записване в българските училища.

“Най-голямата слабост на системата до момента е, че децата бежанци влизат в определен клас и започват да учат редом с останалите. Нашата система не предвижда подготвителни класове и групи“, посочва още Парцалева.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26